Tıbbi Ofis Yöneticisinin İşleri: Nedir ve Iyi mi Bir Olunur?

Bir tıbbi ofis düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk şey nedir?

Doktorlar ve hemşireler, değil mi?

Peki tıbbi bir ofise gittiğinizde karşılaşmanız en olası ilk şahıs kim? Şüphesiz bir ön yazıhane yöneticisi.

Bu yöneticiler tıbbi ofislerin operasyonel verimliliğinden mesuldür. Kaliteli hasta bakım hizmetlerinin sağlanmasına destek olurlar.

Tıbbi ofis yöneticisi işleri ve işe alınmak için atmanız ihtiyaç duyulan adımlar hakkında daha çok informasyon için okumaya devam edin.

Bir Tıbbi Ofis Yöneticisi Ne Yapar?

Tıbbi ofis yöneticileri, bir tıbbi ofisin operasyonlarını denetler. Sadece bu, iş tanımlarının geniş bir özetidir. Tipik bir iş gününde aşağıdaki görevleri yerine getirirler:

 • Resepsiyon görevlileri, sıhhat görevlileri ve kodlayıcılar şeklinde yönetimsel ve yazıhane mensubu denetlemek
 • Hasta randevularının planlanması
 • Müşterinin sorularını yanıtlamak ve şikayetlere cevap vermek
 • Hasta kayıtlarının düzenlenmesi ve muhafaza edilmesi
 • Sigorta taleplerini işleme ve dosyalama
 • Tıbbi ofis malzemelerinin satın alınmasını denetlemek, ürünlerin tükenmemesini sağlamak
 • Tıp ofisinin tedarikçileri ile yakın iş ilişkileri sürdürmek.

Bir tıbbi ofis yöneticisinin işi büyük seviyede bir masanın arkasında oturmayı ihtiva eder. Tıbbi ofisin 24 saat hizmet sunup sunmadığına bağlı olarak, düzgüsel saatlerde yada vardiyalı çalışabilirler.

Rol, bilhassa ofis doktorlarına bir sanayi etkinliğinde eşlik etmeniz gerektiğinde birazcık gezi içerebilir.

Bu görevleri halledebilir misin? Cevabınız evet ise, odak noktamızı yeterlilik gereksinimlerine kaydıralım. Öyleyse tıbbi ofis yöneticisi olmak için ne gerekiyor?

Tıbbi Ofis Yönetimi Kursuna Katılın

O zamanlar, en yüksek bilimsel niteliği olan yeterlilik seviyesi lise mezuniyet belgesi olan tıp ofisi yöneticilerini bulmak alışılmadık bir şey değildi. İşverenler, lise mezunlarını işe alır ve onlara kapsamlı iş başlangıcında eğitim verir.

Fakat o zamandı. Bugün, pozisyon fazlaca daha özelse. İşverenler, ilgili mesleki eğitime haiz kişileri arıyor.

Bundan dolayı, bir tıbbi ofis yöneticisi olmanın ilk adımı, bir tıbbi ofis yönetimi programı, tercihen bir önlisans derecesi sürdürmektir. Bir çok kolej çevrimiçi programlar sunar, bundan dolayı programınız yada mali durumunuz izin vermiyorsa işe gidip gelme mevzusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Programda aşağıdaki dersleri alacaksınız:

 • Sıhhat bilgisi yönetimi
 • Sıhhat sistemleri ve operasyonları
 • Tıp hukuku ve etik
 • Planlama ve ofis işlemleri
 • Mali kayıt yönetimi.

Bir önlisans derecesinin tamamlanması iki yıl sürer, sadece daha kısa teklif veren kurumlar bulmak mümkündür tıbbi ofis yöneticisi programları. Bu durumda, tıbbi ofis yönetimi diplomasıyla mezun olacaksınız.

Doğru Mesleki Becerileri Geliştirin

Mesleki informasyon edinmek iyi bir adımdır, sadece yetkin bir tıbbi ofis yöneticisi olmak için ihtiyacınız olan tek şey bu değildir. Ek olarak doğru mesleki kabiliyetlere ve becerilere haiz olmanız gerekir.

Mesela, iyi bir tıbbi ofis yöneticisi şefkatli ve empatik bir şahıs olmalıdır. Sıhhat bakım ortamlarındaki bir çok meslekte olduğu şeklinde, bu iş de ağrı içinde, endişeli ve stresli olabilecek hastalarla etkileşim oluşturmayı ihtiva eder. Durumlarıyla ilişki kurabilmeli ve destekleyici bir halde hizmet verebilmelisiniz.

Bu rolde başarı göstermiş olmak için, öteki insanlara yardım etme mevzusunda organik bir tutkuya haiz olmalısınız. Tıbbi hizmet yönetimi tamamen insanlara hizmet etmekle ilgilidir. Başkalarının yanında olmayı seven bir insan değilseniz, bu iş muhtemelen sizin için doğru değildir.

Kuvvetli sorun çözme ve karar verme becerilerine ihtiyacınız var. Her gün, hızla çözülmesi ihtiyaç duyulan bir sorunla karşı karşıya gelirsiniz.

Muhteşem organizasyon becerileri ve detaylara kuvvetli bir itina gösterilmesi de eğer olmazsa olmazlardandır. Yazım hatası yapmadan fazlaca çeşitli belgelerle çalışabilmelisiniz.

Tıbbi ofislerin, hasta bilgilerinin gizliliğini sakınan Sıhhat Sigortası Taşınabilirlik ve Mesuliyet Yasasına doğal olarak bulunduğunu ihmal etmeyin. Doğru kayıtları organize etme ve tutma mevzusunda iyi değilseniz, mühim detayları kolaylıkla yanlış yönetebilir ve tıbbi ofisin başını belaya sokabilirsiniz.

İstihdam Bulmak

Tıbbi ofis yöneticilerinin herhangi bir meslek ruhsatı alması gerekmez. Bu, mesleki eğitiminizi tamamlar tamamlamaz bir iş bulmaya hazır olduğunuz anlamına gelir.

Hekim ofisleri, tıp ofisi yöneticilerinin birincil işverenleridir, sadece ek olarak diş kliniklerinde, akıl sağlığı merkezlerinde ve hatta rehabilitasyon tesislerinde iş arayabilirsiniz.

Şimdi, bir tıbbi ofis yöneticisi olarak derhal başlayabilmenize karşın, bu bir çok insan için tipik kariyer yolu değildir. Büyük olasılıkla tıbbi satmaca ve kodlama şeklinde giriş seviyesi bir pozisyonda başlayacaksınız, arkasından daha çok tıbbi ofis deneyimi kazandıkça yükseleceksiniz.

Beklentilerinizi Arttırmak için Ustalaşmış Sertifikaları Takip Edin

Sıhhat sektörü hızla büyüyor. Emek harcama İstatistikleri Bürosu, 1.9 milyon iş önümüzdeki on yıl içinde. Bu süre süresince daha çok tıbbi ofis mağaza açacak.

Istekli bir tıbbi ofis yöneticisi olarak, sizi ilgi çekici bir aday meydana getirecek ek adımlar atmak fazlaca önemlidir. İdeal bir adım, ustalaşmış sertifika almaktır.

Mesela, Uygulama Yönetim Enstitüsü, Sertifikalı Tıbbi Ofis Yöneticisi Tıbbi bir ofiste liderliğinizi ve sorun çözme becerilerinizi geliştirmek için takip edebileceğiniz kimlik detayları. Bu kimlik bilgisiyle kalabalığın arasından kolayca sıyrılacaksınız.

Life Beyond Medical Office Administration

Sonsuza kadar tıbbi ofis yöneticisi olmak ister misiniz? Muhtemelen hayır. Kariyer basamaklarını tırmanmak istiyorsun.

Peki tıbbi ofis yönetiminden sonrasında sırada ne var?

Yeterince hırslıysanız, üniversiteye geri dönebilir ve sıhhat hizmetleri yönetiminde gelişmiş bir programa devam edebilirsiniz. Tamamlandıktan sonrasında, bir hastane yöneticisi olarak işe alınabilirsiniz.

Alternatif olarak, tıbbi ofislere danışmanlık ve öteki hususi yönetimsel hizmetler elde eden bir tıbbi ofis yönetimi işletmesi kurabilirsiniz.

Tıbbi Ofis Yöneticisi İşleri: Yol Açık

Tıp ofisi yöneticisi işleri, bilhassa insanlara yardım etmeyi seviyorsanız ve sıhhat hizmetlerinde emek vermeyi seviyorsanız, varlıklı bir halde ödüllendiricidir. Bu yazı, bu profesyonellerin vazife ve sorumluluklarının yanı sıra işe alınmak için izlemeniz ihtiyaç duyulan yolu deklare etti.

En iyisi ve daha çok kariyer ve iş yeri ipucu için blogumuzu okumaya devam edin.