Pazarlamada Başarmak: Kariyer Olarak Pazarlamaya Iyi mi Girilir

2018’de bitti 1,5 milyar müşteri çevrimiçi ürün ve hizmet satın alan dünya genelinde. Bu kadar oldukca tecim söz mevzusu olduğunda, şirketlerin bu potansiyel satın alan tabanını çekmek için birinci derslik pazarlamacılara ihtiyacı var.

Bu birinci derslik profesyoneller kalabalığına katılmaya hazırsanız, pazarlama kariyerinizi bugün meydana getirmeye başlayabilirsiniz. Pazarlamaya iyi mi gireceğiniz hakkında daha çok informasyon edinmek için bu yararlı kılavuza göz atın. Bir sonraki en iyi kariyeriniz sizi bekliyor olabilir.

Pazarlama Alanında Kariyer: Bir Anlık Görüntü

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu pazarlama uzmanlarının 129.000 $ ‘ın üstünde medyan maaş kazandığını bildirdi. Pazarlama kariyerlerinin 2026 yılına kadar yüzde on büyüyeceği tahmin ediliyor.

Pazarlamacılar, ürünler, hizmetler yada markalar için promosyonlar oluşturur ve uygular. İhtiyaç alanlarını hedefleyerek satışlarını iyi mi artıracaklarını biliyorlar. Bu alanları öğrendikten sonrasında, müşterileri üstünde en iyi etkiye haiz hizmetleri yada ürünleri önerirler.

Pazarlamada aralarından seçim yapabileceğiniz birçok değişik kariyer var. Kariyer yollarından bazıları şunları ihtiva eder:

  • Reklam;
  • Marka Yönetimi;
  • Pazar araştırması;
  • Promosyonlar; ve
  • Halkla ilişkiler.

Pazarlamaya Iyi mi Girilir

Aşağıdakiler, pazarlama kariyerinize süratli bir başlangıç ​​yapmak için adım adım bir süreçtir. Bu alanda başarı göstermiş olmanıza destek olmak için hangi eğitime ve ağa ihtiyacınız bulunduğunu görmüş olacaksınız.

Pazarlama Lisans Derecenizi Alın

Günümüzün bilimsel nitelikli endüstrisinde, en iyi üniversiteler tarafınca sunulan birçok pazarlama lisans derecesi programı vardır. İyi haber şu ki, bu aşama programlarının bir çok artık çevrimiçi olarak da sunuluyor.

Oregon Eyalet Üniversitesi, Purdue Üniversitesi, Walden Üniversitesi ve Regents Üniversitesi, çevrimiçi lisans programları sunmaktadır.

Bu programlardan birine kaydolduktan sonrasında, yakında aşağıdaki kursları öğreneceksiniz:

Bağlı pazarlama

Bağlı müessese pazarlaması, bir firmanın kendi ürünlerini, bu ürünleri bir komisyon tutarı karşılığında pazarlayan başka şirketlere (“bağlı kuruluşlar”) üye olarak sattığı bir yöntemdir. Öğrenciler iyi mi yapılacağını öğrenir bağlı kuruluş pazarlamacısı olmak satış oluşturmak için performansa dayalı pazarlama tekniklerini kullanın.

Otomasyon

Otomasyon, pazarlamacıların veri toplamasına ve satın alan davranışındaki sık görülen kalıpları tespit etmesine destek sunar. Öğrenciler, müşterinin fikir kalıplarını ve eylemlerini kestirmek için bu verileri iyi mi kullanacaklarını öğrenirler. Bu veriler, pazarlamacıların tüketici satın alma alışkanlıklarını tahmin etmesine destek sunar.

Kodlama

Pazarlama öğrencileri, web tasarımcılarının internet sayfaları oluşturmak için kullandıkları kodlamanın temellerini öğrenirler. En yaygın iki dil Basamaklı Yoldam Sayfası (CSS) ve Köprü Metni Biçimlendirme Dili’dir (HTML).

Pazarlamacılar, web tasarımcılarıyla daha iyi çalışmalarına destek olmak için bu dilleri öğrenirler. Bu şekilde, müşterilerinin web mülklerinin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayabilirler.

Metin Yazarlığı

Pazarlama öğrencileri ek olarak metin yazarlığı becerilerini ve stratejilerini de öğrenirler. Metin yazarlığı, marka farkındalığını çoğaltmak yada bir müşteriyi belirli bir eylemde bulunmaya ikna etmek için reklam metni oluşturmayı ihtiva eder. Metin yazarlığı, reklamların yanı sıra broşür yada haber bültenlerinde bulunabilir.

Sayısal Pazarlama

Dijital pazarlama, internetteki reklam ürünlerini ve hizmetlerini kapsar. En etkili dijital pazarlama platformlarından bazıları arama motorlarını, toplumsal medyayı ve e-postayı ihtiva eder. Dijital pazarlama kursları, öğrencilere alıcılara cep telefonları yada bilgisayarlar vasıtasıyla iyi mi ulaşacaklarını gösterir.

Eposta pazarlama

E-posta ile pazarlama, ürünlerin reklamını yapmak için otomatik kontakt kullanır. Ek olarak, mevcut yada potansiyel alıcılarla ilişki kurmanın etkili bir yoludur. Öğrenciler, bloglar, internet sayfaları yada toplumsal medya vasıtasıyla otomatik e-posta mesajlaşmasını iyi mi kullanacaklarını öğrenirler.

Gelen Pazarlama

Gelen pazarlama, e-postanın yanı sıra değişik bir pazarlama aracıdır. Gelen pazarlamayla öğrenciler, potansiyel müşterileri çekmek için web sitelerinde yüksek kaliteli içerik oluşturmayı öğrenirken, e-posta pazarlaması, potansiyel müşterilere satış mesajlarını ulaştırmak için daha direkt bir erişimdir.

SEO Optimizasyonu

Pazarlama öğrencileri, bir müşterinin internet sayfasına çevrimiçi ziyaretçi sayısını çoğaltmak için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) becerilerini öğrenmelidir. Bu beceriler, rakiplerinin yarattığından daha çekici içerik tasarlamaya destek sunar. Siteye daha çok ziyaretçi vardığında, site arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacaktır.

Web Sitesi Analizi

Bir internet sayfası analizi sınıfı, öğrencilere bir sitenin performans ölçümlerini iyi mi toplayacaklarını öğretir. Öğrenciler ek olarak performans raporlarını iyi mi değerlendireceklerini ve pazarlama kampanyalarını iyi mi takip edeceklerini öğrenirler. Bu verilerle iyileştirme alanları önerebilirler.

Video Pazarlama

Video pazarlama, hareketsiz fotoğraflar yerine görüntülü reklamlarda hareketli görüntüleri gerektirir. Öğrenciler, web üstünden olayların canlı video akışlarını oluşturmak için video pazarlamayı iyi mi kullanacaklarını öğrenirler. Öğrenciler ek olarak bu hareketli reklam birimlerini spot reklam yerine internet sayfalarına iyi mi dahil edeceklerini öğrenirler.

Ustalaşmış Ağ Oluşturma

Pazarlama alanında yeni bir kariyere başlıyorsanız, ustalaşmış bir organizasyona katılmayı düşünün. Bu gruplar becerilerinizi geliştirmenize destek olabilir. Ek olarak sahada kıymetli bağlantılar kurmanıza da destek olabilirler.

Katılmayı düşünmeniz ihtiyaç duyulan en iyi ustalaşmış pazarlama ağlarından bazıları şunlardır:

Amerikan Pazarlama Derneği (AMA)

AMA, pazarlama sektöründe eğitim veren yada çalışan profesyonelleri ihtiva eder. Ek olarak üyelerine becerilerini geliştirmeleri için ağ kurma ve eğitim fırsatları sunarlar. Üyeler, proje bütçeleri yada pazarlama teklifleri meydana getirmeye destek olacak şablonlara da erişebilir.

ABD Halkla İlişkiler Derneği

ABD Halkla İlişkiler Derneği’nin şu anda 20.000’den fazla üyesi vardır. Halkla ilişkilerin ümit verici uygulamalarını desteklerler ve etik reklamcılık için standartlar geliştirirler. Üyeler ek olarak kurumsal kontakt ve toplumsal medya teknikleri mevzusunda devamlı eğitimden yararlanabilir.

Amerikan Reklam Federasyonu

Amerikan Reklamcılık Federasyonu (AAF) ilk olarak 1905’te kuruldu. AAF, üyeliğine üniversite bölümleri, pazarlamacılar ve medya şirketlerini dahil ediyor. Üyeler ek olarak pazarlama ve teknolojideki son olarak trendleri izlemek için devamlı eğitim etkinliklerine katılabilirler.

Sonraki adımlar

Pazarlamaya iyi mi başlayacağınız hakkında daha çok informasyon edinmek istiyorsanız, web’de birazcık araştırma yapın. Pazarlama ajanslarının halihazırda üstünde çalmış olduğu öteki projeleri inceleyin ve bloglarına abone olun. Bugün bu alandaki son olarak trendleri öğrenmenin mükemmel bir yolu.

Yukarıda listelenen kolejlerden bazılarını araştırın. Sizi pazarlama alanında bir kariyere hazırlayacak doğru sınıflara haiz olduklarından güvenli olmak için kurs açıklamalarını inceleyin.

Pazarlamaya iyi mi başlayacağınızla ilgili daha çok destek ipucu için web sitemize göz atmayı ihmal etmeyin. Hayatınızın sorumluluğunu üstlenmenize ve pazarlama kariyeri hayalini sizin için gerçekleştirmenize destek olmak için buradayız!