Özgeçmişe Ne Yazmalı: Rahat Bir Kılavuz

İşverenlerin yada potansiyel işverenlerin, daha ileriye bakmaya yada bir kenara atmaya karar vermeden ilkin bir özgeçmişe bakmak için ne kadar süre harcadıklarını biliyor musunuz? Onun 7,4 saniye. Doğru: özgeçmişinizi değerlendirmeye karar vermek yada onu döngüsel dosyaya koymak için 10 saniyeden azca.

Bu, özgeçmişinize ne koyduğunuz ve onu iyi mi sergilediğiniz mevzusunda dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir. O süre aldıkları detayları bir yumruk atmalarını sağlayın. Bu yazı, bunu iyi mi yapacağınızı anlamanıza destek olacaktır.

Özgeçmişe ne koyacağınız hakkında daha çok informasyon edinmek için okumaya devam edin.

1. İletişim Detayları

Bu, dahil edilecek en belirgin bilgidir. Aşağıdakileri listelediğinizden güvenilir olun:

  • Adınız
  • E-posta (uygun olduğundan güvenilir olun)
  • Telefon numarası
  • LinkedIn URL’si (yada başka bir ustalaşmış profil)

Posta adresinizi dahil edip etmeme mevzusunda bazı tartışmalar var, bu yüzden burada kendi takdirinizi kullanın. Taşınmak istiyorsanız, eyalet haricinde yada değişik bir şehirde yaşadığınız için dikkatsizlik edilmek istemediğiniz için onu kapalı bırakmak isteyebilirsiniz.

2. Özet yada Amaç Paragrafı

Bu kısa ve öz olmalıdır. Kendinizi ve hedefinizi tanımlayın. Bazı ustalaşmış özgeçmiş uzmanları buna “kişisel markanız” diyor. Bu, kim olduğunuz ve ne aradığınız hakkında bir ifadedir.

Bunu yazılı asansör konuşmanız olarak düşünebilirsiniz. Bir işe alım görevlisinin dikkatini verdiğiniz kısa zamanı, kuruluşuna neler sunabileceğinize dair kuvvetli bir genel bakış sunmak için kullanın.

3. Eğitim

Sektörünüze bağlı olarak, mesleki geçmişiniz eğitiminizden ilkin listelenebilir. Bu, ne tür bir iş aradığınıza ve derecelerinizin yada eğitiminizin daha mühim olup olmadığına yada işe alım görevlilerinin istihdam deneyimine daha yakından bakıp bakmadığına bağlıdır.

Üniversite dereceleriniz var ise, bu tarz şeyleri disiplini, okulun adı ve yeri ile beraber buraya listeleyin. Üniversite dereceniz yoksa, lise bilgilerinizi ve almış olabileceğiniz ek kursları listeleyin.

4. Mesleki Geçmiş

Yeni bir üniversite mezunuysanız yada işgücüne yeni başlıyorsanız, bu bölüm kısa olabilir. Sadece, uzun süredir çalışıyorsanız, bu bölümün oldukça uzun olabileceğini görebilirsiniz. Bu durumda, en iyisi bunu yalnızca son 10 ila 15 yıldaki deneyiminizle sınırlandırmaktır.

İş geçmişiniz çoğunlukla yeniyse, aradığınız işle ilgili olmasa bile tüm istihdam deneyiminizi listeleyebilirsiniz. Üniversite (hatta lise) işlerinde öğrendiğiniz bazı yumuşak beceriler, daha ustalaşmış bir pozisyonda sizin için yararlı olabilir.

Stajlar da burada listelenmelidir, şu sebeple çoğu zaman parasız olsalar da, gene de bir organizasyonla olan deneyiminizi gösterirler. İşverenin adını, yerini, iş unvanınızı ve başarılarınızı listeleyin.

5. Beceriler ve Sertifikalar

Aradığınız pozisyonlarla ilgili herhangi bir hususi beceriniz yada sertifikanız var ise, bu tarz şeyleri buraya ilave edin. Bazı iş tanımları bilhassa belirli sertifikaları ister, bu yüzden bunlara sahipseniz, özgeçmişinizde olduklarından güvenilir olun.

Hala özgeçmişinizle savaşım ediyorsanız, bunlara bir göz atın sıkça Sorulan Sorular özgeçmişte ne olması gerektiği hakkında daha çok informasyon edinmek için.

Kendinizi Öne Çıkarmak İçin Özgeçmişe Neler Eklemelisiniz?

Bir işe alım görevlisinin özgeçmişinize bakmış olduğu 7 saniye içinde, sizinle en ilgili detayları aldıklarından güvenilir olmak istersiniz. Özgeçmişinize mutfak lavabosu haricinde her şeyi dahil etmeyin.

Artık bir özgeçmişe ne koyacağınızı bildiğinize bakılırsa, özgeçmişinizin tozunu alın ve düzenlemeye başlayın ve bu makaleyi yararlı bulduysanız, öteki yayınlarımızdan bazılarını da incelediğinizden güvenilir olun.