Maksimum İzleyici Iştirakı İçin Yazınızı Iyi mi Kullanabilirsiniz?

İçerik pazarlama maliyetleri % 41 daha az ücretli aramadan daha çok. Aslına bakarsak, bir içerik parçası, üç yıl sonrasında ücretli aramaya gore% 300’ün üstünde potansiyel satın alan oluşturabilir. Sitenize daha çok insan çekmek istiyorsanız, bunu yapmak için kuvvetli bir içerik pazarlama stratejisine ihtiyacınız var.

Gene de rastgele içerik üretmek kafi değildir. Ek olarak, kitlenizi işinizle meşgul edecek ve heyecanlandıracak içeriğe de ihtiyacınız var. Arkasından, okuyucularınızı ödeme meydana getiren müşterilere dönüştürmek için bu heyecanı kullanabilirsiniz!

Kitlenizin içeriğinizle etkileşimini çoğaltmak için ihtiyacınız olan 10 ipucu ve püf noktası burada.

Bu ipuçlarıyla okuyucuların etrafı tıklayıp işletmenize katkıda bulunmasını sağlayabilirsiniz! Bu 10 ipucu ile içerik pazarlama stratejinizi (ve YG’nizi) büyütmeye başlayın.

1. Parçala

Devasa bir paragraf, okuyucularınızı daha ilk satıra başlamadan korkutabilir. İzleyici katılımını çoğaltmak istiyorsanız, içeriğinizi okumalarını kolaylaştırmanız gerekir.

İlk olarak, büyük paragrafları daha minik parçalara böldüğünüzden güvenilir olun. Her paragrafı üç yada daha azca cümleyle sınırlamayı deneyin.

Çeşitlilik için paragraf uzunluklarınızı da karıştırın.

Sonrasında, cümlelerinizi kısa tutun! Daha kısa cümlelerin okunması daha kolaydır, bu da insanları içeriğinize daha da yaklaştırır.

Ek olarak madde işaretleri yada listeler kullanarak içeriğinizi parçalayabilirsiniz.

Fikirlerinizi tertipli tutmak için başlıkları ve alt başlıkları kullanmayı deneyin. Başlıklar, okuyucunun dikkatini içeriğinizdeki bir odak noktasına çeker. Ek olarak fikirlerinizi yolunda tutacaklardır.

Başlıklar, madde işaretleri ve listeler, kısa okuyucular için de idealdir. İçeriğinizin o parçasına odaklanmadan ilkin aradıkları detayları bulabilirler.

2. Grafik Ekleme

Bir fotoğraf bin kelimeye bedeldir, değil mi? Yazınızla daha çok etkileşim oluşturmak için blog parçanıza görüntüler ilave edin. Bu grafikler şunları içerebilir:

 • Resimler
 • Çizimler
 • Videolar
 • Grafikler
 • Grafikler
 • Animasyonlar

Bu resimler okuyucunun gözlerini içeriğinizin bir kısmına çekecektir. Bununla birlikte, iştirakı artıracak ve okuyucunun dikkatini çekecekler.

Kuvvetli, keyifli görüntüler seçtiğinizden güvenilir olun. Düşük kaliteli görseller ise yalnız markanızın ucuz görünmesini elde edecektir. Bu görsellerin markanızla eşleştiğinden güvenilir olun.

Mesela, markanız gönülsüz ve eğlenceliyse karikatürler ve sempatik illüstrasyonlar kullanmayı deneyin. Markanız daha ciddi taraftaysa, bunun yerine net fotoğraflar kullanın. Görseller, markanızı eklerken içeriğinizi geliştirebilir.

3. Hedef Kitlenizi Tanıyın

Bitmiş 409 milyon insan her ay 23,7 milyardan fazla blog sayfası okuyun. İtiraz etmek için sizin hedef kitle, ilkin kim olduklarını bilmeniz gerekir.

Daha geniş kitlenizin değişik alıcı kişiliklerini ayırarak başlayın. Onları ilgi alanlarına, satın alma davranışlarına, yaşlarına, cinsiyetlerine ve öteki demografik özelliklerine gore ayırın. Hedef kitlenizi daha minik gruplara ayırmak, ilgi alanlarına hitap eden içerik geliştirmeyi kolaylaştıracaktır.

Arkasından, kitlenizin halihazırda ne tür içerik aradığını belirleyin. İçeriğinizi dayandırabileceğiniz bir hedef anahtar kelime sıralaması geliştirin.

Adım atmak için SEMRush, Anahtar Kelime Planlayıcı, Google Trends ve Ahrefs benzer biçimde araçları kullanabilirsiniz. Ek olarak denetim edebilirsiniz Bu makale diş blog fikirleri için.

Kitlenizi ne kadar iyi tanırsanız, onları meşgul edecek içerik oluşturma olasılığınız o denli artar.

4. Bir Öykü Anlatın

İlgi çekici içerik, okuyucuyu tahmin yürütmeye devam ettirirken bir öykü anlatmaya odaklanır. Başlangıçta tüm kartlarınızı masaya koymayın. Bunun yerine, içeriğinizle birazcık dalga geçerek onların entrikalarını ateşleyin.

Arkasından, firmanın geçmişi, müşteriler için etkileşimler yada ürünleriniz hakkında hikayeler anlatın.

Bu hikayeler, okuyucuları okumaya devam ederken fanatik bırakacaktır.

5. Açık, Kısa ve Tutarlı Olun

İçeriğinizin kısa, tatlı ve mevzuya uygun olduğundan güvenilir olun. Okuyucularınızı bunaltabilecek ardışık cümlelerden vazgeçin.

İçeriğinize kıymet katmayan fazla kelimeleri silin.

Aksi takdirde okuyucuyu sıkma riskini alırsınız.

6. Sorular Problem

Kitle katılımını çoğaltmak mı istiyorsunuz? Okuyucularınıza bir sual sorarak başlayın.

Sorular okuyucunun dikkatini çekebilir ve bir yanıt için okumaya devam etmelerini sağlayabilir. Müşterinin sıkıntılı noktaları hakkında sorular sorabilir yada bir fotoğraf çizebilirsiniz. “Başlamaya hazır mısınız?” Benzer biçimde bazı sorular akışı hızlandırmak için bir geçiş olarak çalışın.

İçeriğin içine okuyucunun dikkatinin azalmaya başlamış olacağı bir sual eklemeyi deneyin.

7. Tutkunuz Parlasın

Bir mevzu hakkında tutkuluysanız, yazılarınızda görünecektir. Kitlenizin ilgisini çekmek için iyi mi yazacağınızı öğrenirken, tutkunuzun parlamasına izin verin.

Okuyuculara işinizi niçin sevdiğinizi açıklayın. Onları bir düşünce üstünden satmaya çalışmak yerine benzersiz satış noktanıza odaklanın. Okurlarınız bu tutkuyu görecek ve daha fazlasını öğrenmek isteyecek.

Müşterileriniz belirli bir mesele yaşıyorsa, empati kurun. Onlara, anladığınızı ve sorunlarını çözmeye destek olmak istediğinizi gösterin.

Yazınızda duygu göstermek, izleyicilerinizle bağlantı kurmanıza ve etkileşim kurmanıza destek olacaktır.

8. SEO Taktiklerini Kullanın

Arama motoru optimizasyonu (SEO), blog yazılarınızın Google benzer biçimde arama motorlarında görünmesini sağlar. Bir arama sayfasında ne kadar üst sıralarda yer alırsanız, içeriğinizi o denli fazlaca şahıs bulacaktır.

SEO taktiklerini kullanmak, okuyucu etkileşimini artırmanıza destek olabilir.

İlk ilkin okuyucularınızın ne aradığını belirleyin. Bir mevzu sıralaması oluşturmak için kitle araştırmanızı kullanın. Arkasından, gönderi başına bir anahtar kelimeye odaklanın.

İçeriğinizi bu anahtar kelimeyle doldurmamaya dikkat edin. Bunun yerine, anahtar kelime şu konumda görünmelidir:

 • URL
 • Başlık
 • Açılış paragrafı
 • Üstbilgi
 • Kapanış paragrafı

İçeriğinizde bir odak anahtar kelime kullanmak okuyucuların odaklanmasını ve meşgul olmasını sağlar.

Okuyucuları tıklamaya teşvik edecek ilgili kaynaklara ve dahili sayfalara bağlantı yaptığınızdan güvenilir olun. Kuşku duyduğunuzda, rakiplerinizin ne yaptığına bakın.

İçeriğinize toplumsal medya paylaşım düğmeleri de eklemeyi ihmal etmeyin. Ne kadar fazlaca okuyucu çekerseniz, o denli yüksek sıralama elde edersiniz.

9. Bir Harekete Geçirici Ileti ilave edin

Okuyucularınızı, seyirci katılımını çoğaltmak için harekete geçmeye teşvik edin. Şunlar benzer biçimde kuvvetli, eyleme yönelik fiiller kullanın:

 • keşfetmek
 • Büyümek
 • Sürüş
 • Başlatmak

Yayınınızı belirli bir harekete geçirici mesajla kapatın. Okuyucuların e-posta listenize abone olmasını yada sizinle kontakt kurmasını ister misiniz? Gönderinizin sonunda onlara haber verin!

10. Daima Düzenleyin

Son olarak, içeriğinizi çevrimiçi olarak yayınlamadan ilkin tamamen düzenlediğinizden güvenilir olun. Açıkça aşikar hatalar yalnızca okuyucularınızın dikkatini dağıtacaktır. Ek olarak sizi daha azca inandırıcı izah edebilir.

Bunun yerine, hataları deneyin ve okuyuculara sektörünüzde yetkili bir kaynak olduğunuzu gösterin.

Onları Bağlayın: İzleyici Katılımını Çoğaltmak İçin 10 Yazma Hilesi

Okuyucularınızı her satıra bağlayın! Bu 10 yazma püf noktasıyla, seyirci katılımını artırabilir ve bu okuyucuları müşterilere dönüştürebilirsiniz.

Daha çok metin yazarlığı ipucu mu aramıştınız? Daha yararlı kılavuzlar için blogun Yazma bölümünü keşfedin!