Kendinizi Kaybolmuş ve Doldurulmamış Hissettiğinizde Kariyer Değişikliğini Iyi mi Yapabilirsiniz?

2017’de Gallup Anketi, yalnızca İnsanların% 15’i çalışmalarında anlam buldu.

İş güvenliğine kıymet veren baby boomers’ın aksine, genç iş gücünün iş-yaşam dengesi mevzusunda endişeleri var.

Maalesef emek harcama saatleri uzadı ve emeklilik yaşı inanılmaz derecede uzak görünüyor.

Kariyerinizde kendinizi tatminsiz hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Mühim sayıda Amerikalı hayatlarının bir noktasında işlerini değiştirmeye çalışıyor.

Mevcut işinizden memnun değil misiniz? Muhtemelen kariyer değişikliği yapmanın zamanı gelmiştir.

Doğru şekilde bir kariyer değişikliğinin iyi mi yapılacağı hakkında daha çok informasyon edinmek için okumaya devam edin.

1. Gerçeklik Kontrolü Yaptırın

Diğer yanda çim devamlı daha yeşil görünür, sadece bu devamlı bu şekilde değildir.

Aletlerinizi mevcut işyerinize bırakmadan ilkin, doğru hareketi yaptığınızdan güvenilir olmanız gerekir. İstediğiniz son şey, hayalinizdeki kariyerin bir kabusa dönüşmesidir.

Kariyer yolunuzu değişiklik yapmak istediğinizden güvenilir olduktan sonrasında, mevcut kariyerinizi ideal olanla karşılaştırın. Niçin yeni bir işe gereksinim duyduğunuzu hissettiğiniz sebeplerin kapsamlı bir listesini yapmalısınız.

Yeni kariyer bu sorunları çözecek mi? Ne yazık ki, bazı Y kuşağı zayıf nedenlerle işlerini bırakma eğilimindedir.

Listenizi yazarken kendinize karşı dürüst olmak isteyeceksiniz. Bir kariyer değişikliğinin toplumsal, duygusal ve ekonomik yaşamınız üstünde mühim tesirleri olabileceğini ihmal etmeyin.

Bunu yaparken, kovuşturmak istediğiniz kariyer hakkında kafi bilgiye ihtiyacınız var. Ihtimaller içinde iş tanımlarına bakın. Gününüzün sektörde iyi mi görüneceğini görselleştirin.

2. Becerilerinizi Değerlendirin

Kariyer değişikliği yapmak isteyen insanoğlu için temel endişelerden biri lüzumlu becerilere haiz olup olmadıklarıdır.

Muhtemelen, birkaç yeni beceride ustalaşmanız gerekebilir. Kariyer değişikliği şiddetliyse, öğrenme eğrisi inkar edilemez derecede dik olacaktır.

Kariyerlerin dikkate kıymet bir halde birbirine bağlanmasıyla, yeni işte lüzumlu olan bazı kıymetli becerilere aslına bakarsan haiz olduğunuzu fark etmek şaşırtıcı olmaz.

Bu durumda, geçiş oldukça pürüzsüz olabilir. Sadece, iyileştirme gerektiren alanlar bulursanız bazı boşlukları doldurmayı düşünmeniz gerekecektir.

Bazı durumlarda okula geri dönmeniz gerekebilir. Bu taahhüt için hazır olup olmadığınızı düşünün. Mesela, bir HESI uygulama testi istekli bir hemşire olarak, performansınızın bir hemşirelik okulunda örnek teşkil edip etmeyeceğini bilmenize destek olacaktır.

3. Keşfetmek İstediğiniz Meslekleri listeleyin

Bir kariyerdeki mesleklerin sıralaması tükenmez. Mesela, muhasebeden sıhhat sektörüne geçmek istiyorsanız, seçeneklerinizi incelemeye başlamalısınız. Öz değerlendirme araçları, keşfedilecek minimum beş ihtimaller içinde mesleği listelemenize destek olabilir.

Her mesleğe bakın ve eğitim gereksinimlerini, iş tanımını, ilerleme için ihtimaller içinde fırsatları ve ücret paketlerini değerlendirin.

Glassdoor ve Indeed.com şeklinde siteler adım atmak için mükemmel bir yerdir.

Araştırmanız listeyi daha da daraltmanıza destek olacaktır. Bazı meslekler, haiz bulunmadığınız bir aşama gerektirebilir. Alternatif olarak, bazı işlerde maaş sizin için rahat olduğunuzdan daha düşük olabilir.

Artık kovuşturmak istediğiniz kariyer yolundan güvenilir olduğunuza nazaran, hareketlerinizin belirli olması gerekir.

Hayalinizdeki işe inmenin nadiren bir gecede gerçekleştiğini ihmal etmeyin.

4. Bilgilendirici Görüşmeleri Düşünün

Bilgilendirici görüşmeler, gelecekteki kariyerinizdeki profesyonellerle bağlantı kurmanıza olanak tanır.

Doğru ağlarla, fanatik olduğunuz iş hakkında içeriden informasyon sahibi olacaksınız. Bu bilgiler, bu mühim değişikliği yaparken size daha çok yol izah edebilir.

Sadece, insanların kendi deneyimlerine dayalı olarak değişik bakış açılarına haiz olduklarına dikkat etmek önemlidir.

Hepinizin bilmiş olduğu şeklinde, işlerinden eşit derecede memnun olmayabilirler ve bu da kariyer algılarını etkisinde bırakır. Bu yüzden, kişiselleştirilmiş bir görüşü olmayan genel sorular sormayı düşünün.

Sorularınız daha oldukça emek harcama ortamını, başarıya götürmüş olan kişilik özelliklerini ve bilmenizde fayda olan sürprizleri anlamaya odaklanmalıdır.

Birden fazla uzmanla görüşmek, somut bir karşılaştırma yapmanıza destek olacaktır.

5. Gerçekçi Hedefler Belirleyin ve Bir Kariyer Planı Yapın

Bu aşamada, kariyer değişikliğinizden ve arzu ettiğiniz mesleğin kati olduğundan eminsiniz.

Hedef belirlemek, hareketlerinize rehberlik edecektir.

Hedeflerinizi tamamlamanız için ihtiyaç duyulan süreye nazaran kısa vadeli yada uzun vadeli olarak kategorize etmenize destek olacaktır.

Tamamen değişik bir alana giriyorsanız, bir önlisans derecesi almak kısa vadeli hedeflerinizden biri olabilir. Pek oldukça alanda sertifika almak iki yıldan fazla sürer ve bu da onu uzun vadeli bir hedef haline getirir.

Belirlediğiniz hedefler, kariyer gelişiminizi değerlendirmenize müsaade edecektir.

Sen % 42 daha olası tertipli yazarsanız hayallerinize ve hedeflerinize ulaşmak için. İlerlemenizi engelleyebilecek her bir hedefe ve ihtimaller içinde engellere ulaşmak için atacağınız adımları belirtin.

6. Kariyer Değişikliğini Yapın

Bir kariyer değişikliğini gerçekleştirmeye karar verdiğinizde, ilgili eğitimi alarak başlamanız gerekir.

Yeni beceriler edinmenin yollarından bazıları yetişim başvurusu yapmak, çevrimiçi bir kursa katılmak yada bir sertifika yada aşama almaktır.

Her şeyi denetim ettiğinizde artık hareket etme zamanıdır. Firmanın politikası gereği çekilme etmek esastır.

İhbarınızı vermeye hazırlanırken suçluluk ve kaygı hissi normaldir. Adım atmak suretiyle olduğunuz seyahat kolay değil, fakat buna kıymet.

İşiniz Yerine Getirilmediğinde Bir Kariyer Değişikliği Gerekir

Her sabah sizi hasta eden bir kariyere bağlı kalmak yıkıcı olabilir. Bu şekilde bir yerdeyseniz, işleri değişiklik yapmak muhtemelen en iyi seçenektir.

Kariyer değişikliği kendi başına bir hedef değildir – daha oldukça bir süreçtir.

Yol süresince, bilhassa sıfırdan başlıyorsanız, cesaretiniz kırılabilir. Motive kalabilmek için tüm kilometre taşlarını kutlayın.

Zaman içinde, tutkunuz ve sıkı çalışmanız yeni kariyerinizde başarı göstermiş olmanızı elde edecektir.

Daha kuvvetli içerik için sitemizi daha çok keşfedin.