Kariyere ihtiyacım var Stat! Tıp Fakültesini Gerektirmeyen En İyi Tıp Kariyerleri

Kariyer değişikliğine ihtiyacınız var mı? Yoksa sen de Yüzde 20-50 Kariyer yolunu seçmekte zorluk çeken üniversite öğrencileri içinde?

Tıp alanında bir kariyer, iş istikrarı ve mükemmel bir maaş çeki arıyorsanız mükemmel bir seçenektir. Peki ya tıp fakültesine gitmekle ilgilenmiyorsan?

İyi haber şu ki tıp alanında çalışmak için hekim olmanıza gerek yok. Sekiz yıldan fazla eğitim gerektirmeyen pek oldukca tıbbi kariyer var.

En iyi tıbbi kariyerlerden bazıları hakkında daha çok informasyon edinmek için okumaya devam edin.

Tıp Alanında Kariyer Seçmenin Yararları

Niçin tıp alanında kariyer yapmalısınız? Tıbbi bir kariyerin birçok faydası vardır ve bunlar, tıpkı tıpkı doktorlar benzer biçimde havalı önlükler giymenin ötesine geçer. bu koleksiyon.

Tıbbi bir kariyere devam etmek için öteki bazı nedenler şunlardır:

  • Çok büyük sektör büyümesi
  • İş güvenliği
  • Mükemmel ücret ve rekabetçi avantajlar
  • Sıkıntılı ve teşvik edici bir emek harcama ortamı
  • Terfi ve çapraz eğitim için birçok fırsat
  • Gezi fırsatları
  • Esnek saatler

Doğal ki, tıp alanındaki bir işin inanılmaz derecede tatminkar olabileceğine dikkat etmek de önemlidir. Size daima başkalarına yardım etme ve onların hayatlarında bir fark yaratma fırsatları sunulur. Bundan daha iyi ne olabilir?

En İyi Tıbbi Kariyer

Tamam, tıp alanında bir kariyerin senin için doğru seçenek olabileceğine ikna oldun. Fakat hangi kariyeri seçmelisiniz?

Tıp fakültesine gitmeyi içermeyen tonlarca değişik tıbbi kariyer var. Aşağıdakiler, düşünmek isteyebileceğiniz en iyilerden bazılarıdır:

Solunum terapisti

Solunum terapistleri nefes almakta güçlük çekenlere destek sunar.

Astım ve amfizem dahil oldukca çeşitli solunum rahatsızlığı olan hastaları tedavi ederler. Hasta tedavi planları geliştirmek, teşhis testleri yapmak ve hastalara evde tedavileri iyi mi doğru şekilde kullanacaklarını öğretmek için doktorlarla beraber çalışırlar.

Solunum terapistleri ek olarak kalp krizi yada öteki kardiyak olaylardan muzdarip hastalara acil bakım sağlayabilir.

Bu kariyer bununla birlikte minimum bir önlisans derecesi gerektirir.

Kardiyovasküler Teknoloji Uzmanı

Bir kardiyovasküler teknoloji uzmanı olarak, görüntüler çekmek ve çeşitli testler yapmak için doktorlar, hemşireler ve hastalarla beraber çalışacaksınız. Bu alanda bir takım uzmanlık mevcuttur.

Mesela, kalp kateterizasyonu yapmak için bir invaziv uzman olarak çalışabilirsiniz. Ya da bir kardiyopulmoner teknoloji uzmanı olarak çalışabilir ve hastaların nefes alıp vermelerini ve akciğerlerini kontrol edip seyredebilirsiniz.

Kardiyovasküler teknoloji uzmanları, ergonomik yapmak için minimum bir önlisans derecesi gerektirir.

Kayıtlı hemşire

Kayıtlı hemşireler için tonlarca hemşirelik işi mevcuttur. Rekabetçi bir maaş kazanırken başkalarına da bakmak istiyorsanız, bu sizin için bir kariyerdir.

Kayıtlı bir hemşire olarak hasta bakımı sağlamanız ve koordine etmeniz gerekecektir. Ek olarak, hastaları ve ailelerini çeşitli sıhhat durumları hakkında eğitmekle ve bununla birlikte tavsiye ve duygusal destek sağlamakla da görevli olacaksınız.

Bu kariyer minimum bir önlisans derecesi gerektirir.

Kayıtlı Diyetisyen

İnsanların sıhhatli beslenmesine ve sıhhatli bir yaşam seçimi sürdürmesine destek olmakla ilgileniyor musunuz? Öyleyse, kayıtlı bir diyetisyen olarak kariyer sizin için olabilir.

Kayıtlı bir diyetisyen olarak göreviniz, hastalara danışmak ve sağlıklarını iyileştirmelerine destek olacak yiyecek planları oluşturmak olacaktır.

Sıhhatli menüleri bir araya getirmelerine destek olmak için hastaneler ve huzurevleri benzer biçimde sıhhat kurumlarıyla da çalışabilirsiniz.

Kayıtlı diyetisyenler minimum lisans derecesi gerektirir.

Teşhis Sonograf

Teşhis amaçlı sonografi, kan pıhtıları ve kalp hastalıkları dahil olmak suretiyle çeşitli koşulları saptamak için ultrason makinelerinin kullanılmasını ihtiva eder.

Tanısal bir sonografi uzmanı olarak, kardiyovasküler sıhhat, karın sağlığı yada pediatrik bakım benzer biçimde çeşitli alanlarda uzmanlaşabilirsiniz.

Bu alanda çalışmak için, en azından bir önlisans derecesine ihtiyacınız olacak.

Işınım Terapisti

Bir ışınım terapisti, çeşitli ışınım tedavileri uygulayarak kanserden muzdarip hastaları tedavi eder. Bu tedaviler içinde X-ışınları, BT taramaları ve Koni ışınlı bilgisayarlı tomografi taramaları bulunur.

Işınım terapisti olarak çalışmak için asgari bir önlisans derecesine ihtiyacınız var. Bu kariyer alanı hızla büyüyor ve iş bulunabilirliğinin artması planlanıyor Yüzde 12 2026 yılına kadar.

Mesleki Terapi Asistanı

Mesleki terapi asistanları, müşterilerin yaşam kalitelerini iyileştirmelerine ve bağımsızlıklarını korumalarına yada tekrardan kazanmalarına destek olmak için mesleki terapistlerle beraber çalışır.

Mesleki terapi asistanları, hastalara ayakkabılarını bağlamak, giyinmek yada ev işlerini yapmak benzer biçimde günlük işleri iyi mi yapacaklarını öğretir.

Mesleki terapi asistanı olarak çalışmak için minimum bir önlisans derecesine ihtiyacınız var.

Fizik Tedavi Asistanı

Fizik tedavi asistanı olarak kariyer, bir mesleki terapi asistanı olarak bir kariyere benzer. Doğal ki, bir uğraşı terapisti yerine bir fizyoterapiste yardım edeceksiniz.

Bu kariyer, hastaların çoğu zaman bir yaralanma yada hastalıktan sonrasında güçlerini ve hareket açıklığını tekrardan kazanmak için esneme ve egzersiz yapmalarına destek olmayı ihtiva eder. Fizik tedavi asistanları ek olarak ultrason tedavisi ve yumuşak doku masajı benzer biçimde tedaviler de gerçekleştirir.

Fizik tedavi asistanı olarak çalışmak için minimum bir önlisans derecesine ihtiyacınız var.

Medikal ve Sıhhat Hizmetleri Müdürü

Tıp alanında çalışırken daha geleneksel bir ofis işinde emek harcama fırsatları da var.

Bir tıbbi ve sıhhat hizmetleri yöneticisi olarak, belirli bölümler yada tüm tesisler için tıbbi ve sıhhat bakım hizmetlerini planlayacak, yönetecek ve koordine edeceksiniz. Bu kariyere kimi zaman sıhhat hizmetleri yöneticisi de denir.

Bu alanda çalışmak için minimum lisans derecesine ihtiyacınız olacak.

Daha Fazla Kariyer Önerisi mi Aramıştınız?

Gördüğünüz benzer biçimde, tıp alanında bir kariyer, başkalarının ellerinden gelenin en iyisini hissetmelerine destek olurken tertipli bir gelir elde etmek isteyenler için mükemmel bir seçenektir.

Bu tıbbi kariyerlerden herhangi biri size hitap ediyor mu? Yada, öteki kariyer seçenekleri hakkında informasyon edinmek ister misiniz?

Öteki kariyerleri kovuşturmak istiyorsanız, sitemizin kariyer ve işler bölümünü bugün denetim ettiğinizden güvenli olun. Bugün burada kendiniz için doğru seçimi yapmanıza destek olacak tonlarca yararlı yazı var.