Yazmanız İçin Savaşın: En İyi Yaratıcı Yazarlık Kariyerleri

Yaratıcı bir yazma derecesi aldınız ve şimdi bir iş mi aramıştınız?

Bazı insanoğlu yaratıcı yazmanın yalnızca gazetecilik ve kurgu kariyerine yol açtığını varsayar. Bu doğru değil! Becerilerinizi iyi bir halde kullanmanın birçok yolu vardır.

Bir gazete yada internet sayfası gazetecisi olarak çalışmaktan fazlaca daha fazlasını yapabilirsiniz. Bir sonraki kariyer hamlenizi belirlemenize destek olmak için, en iyi yaratıcı yazma işlerinden bazılarının aşağıdaki listemize göz atın.

Kurgu Yazımı

Yayınlanmış bir kurgu yazarı olmak kim bilir ideal yaratıcı kariyerdir. Kim bir sonraki büyük sansasyon olmak istemez? Çalışmalarının bu kadar popüler olmasını kim istemez? Harry Potter, Buz ve Ateşin bir şarkısıyada Açlık Oyunları?

Geleneksel yol, bir yazı yazmayı ve peşinden değişik gösterim kuruluşlarına yada direkt bir yayıncıya göndermeyi ihtiva eder. Birisi çalışmanızı yayınlamayı kabul etmeden ilkin makalenizi göndermeniz gerekebilir.

Sadece günümüzün dijital pazarında Lulu.com yada Amazon Kindle kitaplığı benzer biçimde sitelerde kendi başınıza yayınlayabilirsiniz. Şeklinde başlıklar grinin 50 Tonu olarak başlamasına karşın büyük yapmış oldu bağımsız hayran kurgu projeleri.

Kendinizi romanlarla sınırlamayın. Çevrimiçi dergiler için yazabilir yada kısa öykülerden oluşan bir koleksiyon yayınlayabilirsiniz. Romanlara odaklanabilir yada yalnızca kurgu internet sayfaları için yazabilirsiniz.

Podcaster

Evet, ustalaşmış bir podcaster olarak çalışmak, yaratıcı yazarlık dalları için en iyi kariyer seçeneklerinden biridir. En azından var 62 milyon podcast dinleyicisi bir tek ABD’de. Yazma gücünüzü esnetmek ve insanların ilgisini çeken programlar üstünde çalışmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan platform bu olabilir.

Podcasting fazlaca çeşitli seçenekleri de kapsar. Eğitim podcast’leri, politik mevzular yada hobi amaçlı girişimler için bölümler yazabilirsiniz. Zindanlar ve Ejderhalar seanslar. İsterseniz, birkaç kamera yerleştirebilirsiniz, böylece YouTube yada Feysbuk benzer biçimde platformlarda podcast’in video versiyonunu da yayınlayabilirsiniz.

Ekran yada Oyun Yazarı

Başarıya ulaşmış bir yaratıcı yazarlık mesleği için bir başka seçenek, filmler yada sahne oyunları için yazarlık alanında bir kariyer elde etmektir. Hollywood yada Broadway’de yaratıcı yazarlık işleri yapmak zorunda değilsiniz; atlayabileceğiniz tonlarca bağımsız film projesi, mahalli sahne performansı ve ağ TV programı var.

Ek olarak belgeseller, kilise filmleri, reklamlar ve YouTube içinde ne olduğu için senaryo yazarı olarak çalışabilirsiniz. YouTube içerik oluşturucuları, bilhassa de günlük yada haftalık içeriğe gereksinim duyanlar için başarı göstermiş bir kariyer yazısı başlatabilirsiniz.

Metin yazarı

Metin yazarları tamamen bir şeyler satan içerik yazmakla ilgilidir. Belirli bir ürünü tanıtmak için bir web sayfasında içerik yazmak yada posterler için çarpıcı sözler ve çarpıcı sözler yazmak kadar kolay olabilir. Basılı materyaller, el ilanları ve broşürler için içerik yazmak için metin yazarı olarak çalışabilirsiniz.

İnsanlar çoğu zaman metin yazarlığını blog yazmakla karıştırır. Bloglama fazlaca çeşitli mevzuları kapsar, sadece metin yazarlığı materyali görevi gören bloglara odaklanabilirsiniz. Bir ürün yada hizmeti tanıtıp satarlarsa, bu kategoriye girerler.

Internet sayfaları için tamamen bir metin yazarı olarak çalışabilirsiniz. Sayfaları ve blog gönderileri için web içinde ne olduğu yazmaya odaklanacaksınız. Ana odak noktası, siteyi ve hizmetlerini yada ürünlerini ziyaretçilerine tanıtmaktır.

Hayalet Yazıcı

Birisi için bir şeyler yazmakta ve asla kredi almamakta rahat mısınız? Tüm sıkı çalışmanız için tek seferlik bir ödeme almakta rahat mısınız? Eğer öyleyseniz, hayalet yazar olarak kazançlı bir kariyer yapabilirsiniz.

Bir hayalet yazar olarak yaptığınız iş üstünde hiçbir hak talebinizin olmadığını ihmal etmeyin.

Bir hayalet yazarı olarak, fazlaca çeşitli yaratıcı seçenekleri keşfedebilirsiniz. Tamamen hayalet yazarlık kurgu romanlarına, senaryolara, bloglara yada bilimsel niteliği olan makalelere odaklanabilirsiniz. Hayalet yazarı olarak yalnızca biyografiler yada belgeseller benzer biçimde kurgusal olmayan işler için çalışabilirsiniz.

Video Oyun Yazarı

Video oyunlarında yazı yazmak on seneler içinde büyüdü. Bugünlerde, en mükemmel filmlerden bazılarının kalitesine rakip olabilecek destansı hikayeler içeren oyunlar bulacaksınız.

Şeklinde oyunların hikayelerini düşünün Bizlerden geriye kalanlar, cenk tanrısı, ve Kütle Tesiri. Platform oyunları benzer biçimde bir konunun çoğu zaman odak noktası olmadığı oyunlarda bile, mükemmel yazılar görmüş olacaksınız. Şeklinde oyunları düşünün Celeste, Haberci, ve Axiom Sınırı.

Bunların tümü, anlatıları, diyalogları, senaryoları ve daha fazlasını ele almak için uzman bir yaratıcı yazar gerektirir. Video oyunları için yazmak, kitap yazmaktan oldukça farklıdır, fakat doyum edicidir, bilhassa de hepsinin bir araya geldiğini gördüğünüzde.

Bilimsel nitelikli Yazar

İyi bir sav ödevi yazmak için ihtiyaç duyulan becerilere haiz misiniz? Biliyor musun bir bitirme konusu nasıl seçilir lisans öğrencileri için? Bilimsel nitelikli bir yazar olarak çalışabilirsiniz.

Bu hala yaratıcı bir kariyer olarak sayılıyor mu? Öyleki! Araştırmaya daha fazlaca odaklanacak olsanız da, tüm detayları bir araya getirerek tutarlı bir kağıt haline getirmek, yaratıcılık ve yazma becerileri gerektirir.

Toplumsal Medya Pazarlamacısı

Asla merak ettiniz mi, tüm eğlenceyi kimin yazdığını ve Wendy’s için yaratıcı tweet’ler? Bu, toplumsal medya yöneticisinin yada toplumsal medya pazarlamacısının sorumluluğundadır.

Bu kariyer seçimine adım atabilir ve yaratıcı yazınızı bu şekilde uygulayabilirsiniz.

Feysbuk gönderileri, Instagram başlıkları yada YouTube videoları için açıklamalar yazmaya öncelik verebilirsiniz. Bu, herhangi bir işletmedeki en mühim işlerden biridir, şu sebeple işiniz direkt markalaşmayı etkisinde bırakır. Çıkardığınız kelimeler, bir işletmenin topluluğuyla iyi mi etkileşim kurduğunu yansıtır.

Şimdi Başarıya ulaşmış Bir Yaratıcı Yazarlık Kariyerini Başlatın

Yaratıcı yazma becerilerinizi gazetecilik yada eski düzenleme ile sınırlamayın. Mevcut pek fazlaca kariyer seçeneği var, bu yüzden keşfetmekten ve hepsini denemekten çekinmeyin. Yeni bir tutku yada üstün olduğunuz bir niş keşfedebilirsiniz!

Sadece bu yaratıcı yazma işleriyle yetinmeyin. Daha çok kariyer rehberi ve yaşam seçimi ipucu keşfetmek istiyorsanız, burada daha çok yazı okumaktan çekinmeyin. Size destek olmak için fazlaca çeşitli mevzuları ele alıyoruz!