İşe Almadan Ilkin Güvenli Olun: İstihdam Öncesi Geçmiş Kontrollerinin Önemi

İşletmeniz için yeni bir personel grubu mu aramıştınız?

İşletmeniz için yeni insanları işe almak devamlı bir kumardır. Bir çok, bir kariyere adım atmak isteyen yeni insanlardır, bu da kimsenin referans için onlardan sormaya uygun olmayacağı anlamına gelir. Ya doğru kişiyi vurur ve işe alırsınız ya da işinizi kaçırırsınız ve birçok kaynağa mal olmuş olursunuz.

İşe alım öncesi geçmiş kontrollerinin mühim olmasının sebebi budur. Geçmiş kontrolü yapmak size şunları sağlar: daha derin bir göz at bir müracaat sahibinin geçmişinde. Bunu yapmak, daha iyi çalışanları işe almanızı sağlar ve personelinizin işten ayrılma ihtiyacını azaltır.

Ek olarak savsak işe alım uygulamaları durumlarından kaçınmanıza da olanak tanır. Geçmiş kontrollerinin önemini vurgulayan daha birçok niçin vardır. Herhangi birini işe almadan ilkin adaylarınızın geçmişini denetim etmeyi niçin düşünmeniz icap ettiğinin bir sıralaması.

1. Kaliteli Çalışanlar İşe Almanızı Sağlar

İstihdam öncesi arka plan araştırma süreciniz, birinin niteliklerine kapsamlı bir halde bakmalıdır. Bu, kimsenin özgeçmişleri süresince size yalan söyleyememesini elde edecektir. Bunu yapmak, tüm çalışanlarınızın işletmenizin niteliklerini ve standartlarını karşıladığından güvenli olmanızı sağlar.

Bir adayın özgeçmişini aldıktan sonrasında, iddialarının her birine bakmak için vakit ayırmalısınız. Mezun olduklarını iddia ettikleri üniversite, diplomalarının gerçekliği ve sertifikaları şeklinde bazılarının doğrulanması kolay olacaktır. Ne de olsa eğitim almaktan daha kolay olduğundan pek oldukça insan düzmece diplomalar alıyor.

Bazı sertifika ve lisansları onaylamak ötekilerden daha bunaltıcı olabilir. Bunun sebebi, sertifikayı aldığını iddia ettikleri acentenin aranmasını gerektirecek olmasıdır. Bir çok vakit geri aramaları birkaç gün sürecektir, sadece bu eylemin getirisi işletmeniz için buna değecektir.

Ek olarak adayınızın referanslarını da arayabileceksiniz. Özgeçmişlerinde çoğu zaman OJT yada önceki işleri için birçok referans sıralaması bulunur. Onları arayabilirsin, sadece meşru bir kaynak mı yoksa beraber oynayan bir dost mı olduklarından asla güvenli olamazsın.

Daha da kapsamlı olmak için referanslarını da denetim etmelisiniz. Hangi şirket için çalışmış oldukları şeklinde bazı sorular sorarak bunu yapabilirsiniz. Peşinden firmanın var olup olmadığını ve orada çalışıp çalışmadığını deneyin.

2. Siz ve Çalışanlarınız İçin Güvenli Bir İş Yerine Haiz Olmanızı Sağlar

İstihdam geçmişi kontrolleri, siz yada mevcut çalışanlarınız için tehdit oluşturmayan yeni çalışanları işe almanıza olanak tanır. Kendisiyle görüşürken bir adayın polis iznini görmeyi talep edebileceksiniz. Ellerinde yoksa, isterlerse hepimiz eline geçebileceği için bir tane almalarını söyleyebilirsiniz.

Sabıka kayıtları, adayın sabıka kaydını içerecektir. Bu size, adayın geçmişte yapmış olduğu ve alarma niçin olacak her şeyi söyleyecektir. Bu hem de adayın doğrulama için parmak izleriyle beraber gelir.

Bu belgede, adayın daha ilkin tutuklanıp tutuklanmadığını da görebileceksiniz. Bu, hangi durumda olduğunuza bağlıdır. Bunun sebebi, bazı yasaların tutuklamalarla ilgili sual sormanızı engellemesidir, sadece gene de öteki hukuk kurumlarından Daha fazla bilgi adayınızın önceki suçları hakkında.

Reddedilen davalar da kayıtta görünecektir. Aday bir davada suçsuz bir karar almış olsa bile, adli suçlamalar hala kayıtlarda kalıyor. Bu, suçlarının yanlış bir kimlik vakası olup olmadığını yada mahkemede suçlu bir hükmü silip süpürmenin bir yolu olup olmadığını belirlemenize destek olacaktır.

Ek olarak adaylarınız için uyuşturucu testi isteyebilirsiniz. Asla kimse çalışanında madde bağımlısı olmasını sevmez. Bu, onları ayıklamanıza ve personelinizi etkiden uzak tutmanıza destek olacaktır.

3. Adayınızın Mali Sorumluluğunu Denetim Etmenize İzin Verir

Bir görüşme esnasında, adayın mali durumdaki sorumluluğunu denetim etmeye destek olacak birçok şey isteyebilirsiniz. Bu, kişisel mali durumlarını ve işletmenin kaynaklarını ihtiva eder. İşletmenizin finansal sorunlarını halletmesi için bir çalışanı işe alıyorsanız, bu mühim bir adımdır.

Geçmişte herhangi bir zimmete para geçirme işareti olup olmadığını görmek için potansiyel çalışanın sabıka kaydını denetim edebilirsiniz. Bu, size karşı dürüst olup olmadıklarını görmenize destek olacaktır. Röportajda yüzünüze yalan söyledilerse, işletmenin mali durumuyla uğraşırken bunu yapmayacaklarından iyi mi güvenli olabilirsiniz?

Ek olarak adayınızın önceki işverenlerinden bir referans isteyebilirsiniz. Muhtemelen geçmişte öteki işletmeler için para yönetme deneyimi yaşamış olacaklar. Bu, söyledikleri kadar iyi olup olmadıklarını bulmanızı elde edecektir.

Ek olarak kredi geçmişlerini görmek isteyebilirsiniz. Bu, adayınızın kişisel mali durumuyla ilgili sorumlulukları hakkında informasyon içerecektir. Mali durumlarını iyi yönetim ederlerse, muhtemelen sizinkini de özenle yönetim edeceklerdir.

4. Temiz Bir Sıhhat Faturasıyla Çalışanları İşe Almanızı Sağlar

Sıhhat, bir işte büyük bir sorundur. Birisi bir hastalığa yakalandığında, bunun öteki çalışanlarınıza yayılmayacağından güvenli olmanız gerekir.

Saman nezlesi yada grip şeklinde mevsimsel hastalıklara yakalanmak her şey yolunda ve iyidir. Bunun sebebi, hazırda ilaç bulunması ve hastalığı hiçbir vakit tedavi etmemesidir. Bununla beraber, genetik bir hastalık olduğunda durum farklıdır.

Geçmiş kontrolleri, adayın sıhhat kayıtlarına bakma fırsatı verir. Burada, kırmızı bayrak yükselten herhangi bir genetik hastalığı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

İstihdam Öncesi Geçmiş Kontrollerinin Önemi Hakkında Informasyon Edinin

Pek oldukça insan özgeçmişlerinde yalan söylüyor. Bugün işe uygun olduklarından güvenli olmak için istihdam öncesi geçmiş kontrollerini kullanın!

İşe aldığınız insanoğlu kariyerleri süresince ümit vaat ettiler mi? Çalışanlarınıza minnettarlığınızı göstermenin 5 iyi düşünülmüş yolu. Onlara, sıkı çalışmalarının artık fark edilmediğini bildirin!