İşçi Tazminatı Anlamı: Bilinmesi Ihtiyaç duyulan Her Şeye Haiz Bir Kılavuz

Bitmiş 140.000.000 çalışan işverenlerinin işçi tazminat planları kapsamındadır. Bu planlar şu anda ABD Birleşik Devletleri’nde çalışan tüm insanların neredeyse% 94’ü için geçerlidir. İşyerinde yaralanmadığınız sürece, işçinin tazminatının anlamını yada işyerinde milyonlarca insanı korumak için iyi mi çalıştığını anlayamayabilirsiniz.

İşçinin uyum yasalarından güvenli değilseniz, okumaya devam edin. İşçi tazminatına ilişkin bu kılavuz, bunun ne anlama geldiğini, neyi kapsadığını ve işte ya da şirket sahibi olarak zarar görseniz de size iyi mi yarar sağlayabileceğini anlamanıza destek olacaktır.

İşçinin Tazminatının Anlamı

İşçi tazminat sigortası işyerinde yaralanan çalışanları karşılamak için işverenler tarafınca satın alınır. Sigorta, bir otomobil sigortası poliçesinin bir kaza sonrası otomobil sahibini karşılamasına benzer şekilde çalışanın tıbbi harcamaları için mesuliyet taşımaktadır.

İşçinin tazminatı, bir işyeri yaralanmasından meydana gelen tıbbi faturaları ödeyerek çalışanı korur. Yaralanma bir ölümle sonuçlanırsa, işçinin tazminatı hayatta kalan aile üyelerine ödeme yapmış olacaktır. Bu önemlidir, bu sebeple bir çalışanın hususi sigortası işle ilgili bulunduğunu düşündüğü hiçbir faturayı ödemeyecektir.

İşçinin tazminatı ek olarak işvereni yaralanmanın harcamaları için şahsen dava edilmekten korur. Bir işveren, aşağıdaki durumlar haricinde işle ilgili yaralanma davalarından korunur:

  • işverenin işçinin tazminat sigortası yaralanmayı ödemek için kafi değil
  • İşverenin kasıtlı olarak kasıtlı dikkatsizlik kanalıyla yaralanmaya niçin olduğu kanıtlanabilir
  • İşverenin eylemleri direkt yaralanmaya niçin oldu

İşverenler poliçeyi üçüncü taraf bir kurumdan satın alabilir yada sigortayı kendileri finanse ederek “kendi sigortalı” hale gelebilir.

İşçi Tazminatı Yasaları

İşçinin yararları aşağıdakilerden değişik olacaktır: eyaletten eyalete. Tipik olarak, bu işçinin tazminat yasalarına gore üç yarar gereklidir:

Kaybedilen Ücretler

İşçinin tazminatı, çalışanın yaralandığında maaş çeki çekmeye devam etmesini elde edecektir. Bu yardım, ikincil bir işten kaybedilen ücretleri de kapsayabilir. Çalışan, kısa vadeli sakatlık sebebiyle değerlendirilecektir, şu demek oluyor ki makul bir süre içinde işe dönecekleri yada uzun vadeli sakatlıkları, şu demek oluyor ki daha uzun süre işi olmayan kalacakları anlamına gelir.

Sıhhat Faturaları

İşçinin tazminatı, işyeri yaralanması sebebiyle ortaya çıkan tüm tıbbi harcamaları karşılayacaktır. Buna hekim ve acil servis ziyaretleri, reçeteler, rehabilitasyon, fizik tedavi ve hususi ekipman dahildir.

Sakatlık

Yaralanmanın zayıflatıcı olması bekleniyorsa, çalışan toplu bir miktar para almaya hak kazanabilir. Alınan para miktarı, yaralanmanın gelecekte çalışanı ne kadar etkilemesinin beklendiği ile direkt ilişkili olacaktır.

OSHA

Mesleki Güvenlik ve Sıhhat Yasası (OSHA), çalışanları korumak için belirlenmiş bir takım standarttır. İşverenler, yaralanmayı bir OSHA formuna bildirmekle yükümlüdür. Kazanın bir OSHA ihlalinden kaynaklandığı tespit edilirse, işveren görevli tutulabilir ve para cezasına çarptırılabilir.

Federal yasalar

Her eyalette işçi tazminatına ilişkin yönergeler vardır; bu, yasaların işletmenin bulunmuş olduğu yere bağlı olarak değişik olacağı anlamına gelir. Bununla beraber, bazı yasalar var federal olarak yönetilen. Bunlar, işçilerin mesleğine fazlaca özeldir.

Bu federal olarak yetkilendirilmiş işçi tazminat mesleklerinden bazıları nükleer tabanca endüstrisinde çalışan çalışanları, demiryolu işçilerini ve sivil federal çalışanları ihtiva eder.

İşçi Tazminat Sigortasına Kim İhtiyaç Duyar?

İşverenlerin, istihdam edilen şahıs sayısına bağlı olarak işçi tazminat sigortası yaptırmaları gerekecektir. Bazı eyaletlerde, üç yada daha çok çalışan için gereklidir. Öteki eyaletler, yalnızca bir çalışan için lüzumlu olabilir.

Bazı endüstriler yüksek riskli kabul edilir. Bu endüstriler, şirkette kaç şahıs çalışıyor olursa olsun, büyük olasılıkla işçi tazminat sigortası talep edecek. Bu yüksek riskli mesleklerden bazıları şunları ihtiva eder:

  • İnşaat
  • Hastane çalışanları
  • Polis işi
  • Kamyon şöforleri

işçi tazminat sigortasının maliyetleri firmanın ebatlarına ve firmanın senelik maaş bordrosuna ne kadar harcayacağına bağlı olacaktır. İşletme sahipleri, işçinin tazminatını bir iş gideri olarak kabul eder ve primler için ödenen fiyat vergiden muaf olabilir.

Bir çok işveren için, işçi tazminat sigortası satın almanın yararları ve korumaları, maliyetlerden fazlaca daha ağır basmaktadır.

Bir İşçinin Tazminat Talebinde Bulunma

Bir çalışan işyerinde yaralanırsa, bir işçinin tazminat talebinde bulunulması gerekir. Vaka anında görevde olan amir, yaralanma için yeni bir talepte bulunmak suretiyle tüm detayları toplamaktan mesuldür.

Olayın raporlanmasındaki herhangi bir gecikme talebin reddedilmesine niçin olabileceğinden amiri derhal bilgilendirmek önemlidir. Mümkünse, iddiayı desteklemek için fotoğraf çekin yada vakaya şahit bulun.

Bir çalışan, yaralanmadan sonrasında daima mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almalıdır. Bir hekim ziyaretini ertelemek, iddianın reddedilmesine niçin olabilir. Bazı yaralanmaların ortaya çıkması birazcık vakit almış olduğu için, çalışanın ağrıdan yakınma edip etmemesine bakılmaksızın doktora gitmesi tavsiye edilir.

Hem işveren hem de çalışan, amir, işçinin komite temsilcisi ve çalışan arasındaki tüm iletişimlerin yazılı belgelerini saklamalıdır. Bu, tüm tarafların hak talebinde ilerlemek için ihtiyaç duyulan detayları aldığından güvenli olmanızı sağlar.

İşçinin tazminat sigortası, yaralı bir işçi olarak gezinmek zor olabilir. Bu firmalar talepleri ödemekten kaçınmanın yollarını bulmaya çalışacaklar. Pek fazlaca şahıs, işçilerinin tazminat taleplerini ele almak için bir avukat tutmayı tercih ediyor.

İşçi Tazminatı Dolandırıcılığı

Hem işverenler hem de çalışanlar suçlu olabilir işçinin tazminat dolandırıcılığı.

İşverenler, çalışanların karşılaştıkları tehlikeleri daha azca sigorta primi ödemeye düşürerek, sigorta satın almadan yada düzmece güvenlik denetimleri doldurarak dolandırıcılık yapabilirler.

Çalışanlar, yaşadıkları vazife dışı yaralanmaları bildirerek, düzmece bir yaralanma bildirerek, bir yaralanmanın olduğundan daha fena bulunduğunu iddia ederek ve yaralıyken ikinci bir işte emek vererek dolandırıcılık yaparlar.

Dolandırıcılık, işçinin tazminatını içeren davalarda fazlaca ciddiye alınır, şu demek oluyor ki biri yakalanırsa para cezasına çarptırılabilir ve hatta hapis cezasına çarptırılabilir. Bazı firmalar, sahtekarlıktan şüphelenilen bir çalışanı takip etmesi için hususi bir dedektif tutacaktır.

Artık işçi tazminatının iyi mi çalıştığını anladığınıza gore, daha yararlı bilgiler ve kılavuzlar için öteki yayınlarımızdan bazılarına göz atın.