Faturaları Ödeyen 5 Yüksek Ücretli Yaratıcı Kariyer

ABD Birleşik Devletleri’nde ortalama var 14 milyon yaratıcı iş tatminkar bir şey arayan insanoğlu için.

Bu, insanların bu kariyerde tahmin edebileceğinden oldukça daha çok iş ve daha da iyi bir artı, bazılarının iyi ödeme yapmasıdır.

Tüm sanatçılar açlıktan ölmez. Pek oldukça yaratıcı kariyer, sanatla alakalı kaşıntınızı kaşımanıza izin verirken iyi ödeme yapar. Faturaları ödeyen 5 yaratıcı işi keşfedin.

1. Yazar

En popüler yaratıcı kariyerlerden biri aslen bir yazarın kariyeri.

Kelimeleri bir araya getirme mevzusunda harikaysanız, yazar olmak hayaliniz olabilir. Yazar olabilirsiniz, sadece yazar olabileceğiniz tek meslek bu değildir. Yazarlar için pazarlamada yazmaya kadar her türlü fırsat var.

Eğer İngilizce eğitimi aldıysanız, aslen bir öğretmenden daha fazlasını yapabilirsiniz. En matematiksel işler bile bir tür yazı gerektirir. Bir İngilizce branşıyla, iyi yazmayı bildiğinizi izah edebilirsiniz, bu da bir işte oldukça kıymetli bir varlık olabilir.

Yazar

Yazar olmak istiyorsan, kesinlikle İngilizce diplomasına ihtiyacın yok. Sadece, mecmua, mecmua ve gösterim şirketlerinden gelen retlere karşı koyabilmek için iradeye ihtiyacınız var.

Hatta J.K. Rowling’s Harry Potter Biri kabul etmeden ilkin yayıncı firmalar tarafınca birçok kez reddedildi. Nişinizi çocuk kitaplarında, romanlarında ve hatta şiirlerinde bulabilirsiniz.

Bir yazar için belirlenmiş bir maaş yoktur; kitaplarınızın ne kadar başarıya ulaşmış olduğuna bağlıdır.

Metin yazarı

Yazmaktan hoşlanıyor sadece kurgusal bir kelimeyi tamamen inşa edecek yaratıcılığa haiz olmadığınızı düşünüyorsanız, metin yazarlığını düşünebilirsiniz.

Metin yazarlığı çoğunlukla reklamcılıkta kullanılır ve değişik şirketlerin blogları ve internet sayfaları için içerik yazabilirsiniz. Sonuçta birisinin tüm bu içinde ne olduğu yazması gerekiyor ve metin yazarları burada devreye giriyor.

Bu işi yapmak için, yazınızı belirli bir hedef kesime uyarlama terimini anlamanız gerekecek.

Ek olarak insanların dikkatini çeken şeyler yazabilmen gerekecek. Hem de bir harekete geçirici ileti içerdiğinden ve insanları belirli bir ürünü satın almaya yada ona yatırım halletmeye yönlendirdiğinden güvenilir olmalısınız.

Metin yazarları averaj olarak ortalama 50.000 dolar kazanabilir.

Reklamcılıkta kariyer yapma hakkında daha çok data edinmek istiyorsanız, seçenekleri burada keşfedin.

Teknik Yazar

Teknik yazarlar, düzgüsel, basit insanların anlamayacağı şeyleri, bir kullanım kılavuzu benzer biçimde okunması kolay bir şeye çevirenlerdir.

Kimi zaman mühendisler yeni elektrikli süpürgenizi bir araya getirmek benzer biçimde bir şey kullanmak için el kitapları yazarlar, sadece bir çok insanoğlunun anlayamayacağı bir halde yazarlar. Teknik yazar, çevirmeniniz gibidir.

2. Fotoğrafçı

Fotoğrafçılar da yüksek talep görüyor ve toplumsal medya giderek daha popüler hale geliyor. İnsanlar en kaliteli fotoğraflarını sergilemek ister ve iyi bir fotoğraf çekimini kim sevmez?

İyi bir ekipmana ek olarak, birazcık eğitim almanız ve iyi bir fotoğraf çekebilmek için gözünüzün olması gerekir. Belirli renkleri iyi mi öne çıkaracağınızı ve fotoğrafınızı iyi mi oluşturacağınızı bilmeniz gerekecek.

Kendi fotoğrafçılık işinizi oluşturmak istemiyorsanız, değişik pazarlama ajansları için bir foto muhabiri yada fotoğrafçı olmayı da düşünebilirsiniz.

Averaj olarak ve hangi yolu seçtiklerine bağlı olarak, fotoğrafçılar yılda ortalama 40.000 dolar kazanabilirler.

3. Editör

Editörler normalde bir parçanın cilalanmasından ve revize edilmesinden mesuldür. Son kopyada hata olmadığından güvenilir olmak için çoğu zaman bir şey yayınlanmadan yada bir müşteriye gönderilmeden önceki son gözler bunlar.

Bir editör normalde yazım hatalarını ve yazım hatalarını, yazı stilini, dilbilgisini, mantığı ve parçanın tonunu denetim eder. Bu işi yapabilmek için belirli hataları yakalayabilmek için detaylara dikkat etmeniz gerekecek.

Ek olarak sorunları çözmek ve işi gözden geçirmek için iyi yazabilmeniz ve birazcık yaratıcı olmanız gerekecektir.

Her türlü yerde editörlere gereksinim vardır. Gazetecilik alanında bir mecmua, mecmua yada gazetede editör olarak çalışabilirsiniz. Bir yayınevinde de çalışabilirsiniz. Şu teknoloji yazarı işini hatırlıyor musun? Ek olarak kılavuzları ve teknik yazıyı düzenlemek için editörlere gereksinimleri var.

Geleneksel bir iş istemiyorsan, özgür kurguda da uğraşabilirsin.

Yayıncılıkta bir iş bulmak için, büyük olasılıkla gazetecilik, kitle iletişimi yada gazetecilik benzer biçimde bir mevzuda lisans derecesine ihtiyacınız olacak. Daha ilkin düzenleme deneyiminiz var ise, bazı işler bunu ikame olarak kabul edecektir.

Averaj olarak, editörler yılda ortalama 60.000 dolar kazanabilir, sadece bu büyük seviyede çalıştığınız şirkete bağlıdır.

4. Pazarlama

Pazarlama, her türlü değişik yaratıcı fırsat sunan başka bir kariyerdir. Ne kadar yaratıcı olabileceğiniz, hangi şirketle çalıştığınıza bağlı olacaktır.

Pazarlama Müdürü

İşletme tarafını da seviyorsanız, pazarlama müdürü olmayı düşünebilirsiniz. Bu, iş ve yaratıcılığı birleştirir.

Bu işte, ürününüz için reklam oluşturabileceğinizden güvenilir olmak için reklam ajansları, öteki müşteriler ve değişik departmanlarla çalışabilirsiniz. Hatta bazı mali sorumluluğunuz bile olabilir.

Grafik sanatçısı

Yazmaktan oldukça çizim yapmayı seviyorsanız, bir pazarlama şirketinde grafik sanatçısı da olabilirsiniz.

Bu şekilde, firmanın kullanabileceği değişik reklam sahaları için eskizler yada planlar yapabilirsiniz.

5. Moda Tasarımcıları

Çizim yapmaktan ve tasarlamaktan hoşlanıyorsanız, bir moda tasarımcısı olmayı da düşünebilirsiniz. Ek olarak, insanların giymesi için yeni, modaya uygun giysiler bulurken tüm yaratıcılığınızı kullanabileceksiniz.

Bu işlerin büyümesi öngörülüyor, sadece muhtemelen moda alanında lisans derecesine ihtiyacınız olacak. Averaj olarak, moda tasarımcıları yılda ortalama 60.000 dolar kazanabilir.

Sanat ve tasarımla ilgileniyorsanız, bu kesinlikle o alandaki size en oldukça kazandıracak işlerden biridir.

Bu Yaratıcı Kariyerleri Daha Fazla Keşfedin

Bu yaratıcı kariyerler, orada olanlardan bir tek birkaçı.

Yaratıcı bir tutkunuz var ise, orada iş olmadığını düşündüğünüz için bundan vazgeçmeyin.

Yaratıcı bir alanda iyi mi kariyer yapılacağı hakkında daha çok data edinmek için blog gönderilerimize bugün göz atın!