Bu Mükemmel İşe Çıkmanıza Destek Olacak 4 Mülakat İpuçları ve Püf Noktaları

Yaklaşan bir röportajınız var mı?

Ilk olarak, yaşasın. Averaj iş açılışının cazip bulunduğunu düşünürsek 250’nin üzerinde başvuru ve bir röportaj için yalnızca 4 ila 6 şahıs çağrı edildi, şimdiye kadar iyi iş çıkardınız.

Sadece, hemen hemen orada değilsiniz. İşe öteki adayları yenme şansınız var ise, gene de röportajda başarı göstermiş olmanız gerekir.

En iyi hazırlıkları yapmanıza destek olmak için, en iyi röportaj ipuçlarını ve püf noktalarını paylaşıyoruz. Röportajınızda iyi mi başarı göstermiş olacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Organizasyonu araştırın

Bu işe başvurmadan ilkin, muhtemelen şirket hakkında bazı arka plan araştırmaları yapmışsınızdır. Sonuçta, bir okkalı İş arayanların yüzde 69’u Müracaat yapmadan ilkin marka itibarı benzer biçimde şeyleri düşünün.

Artık bir röportaj için başınızı salladığınıza bakılırsa, araştırmanızda daha derine inmenin zamanı geldi.

Mesela, firmanın işe alım sürecini iyi mi yürüttüğünü belirlemeye çalışın. Adaylar oldukca aşamalı bir görüşme sürecinden mi geçiyor yoksa etkilemek için tek bir atış mı yapıyorlar?

Bu detayları bulmanın iyi bir yolu, Glassdoor ve Indeed benzer biçimde şirket araştırma sitelerinde dolaşmaktır. Indeed’de Smart Circle incelemeleri bir firmanın işe alma süreci hakkında daha çok data edinmek için çevrimiçi incelemeleri iyi mi kullanabileceğinize iyi bir örnektir.

2. Görevi Anlayın

Müracaat süreci esnasında, yeterlilik gereksinimleri, roller ve sorumluluklar dahil, asla şüphesiz işin açıklamasını gözden geçirdiniz.

Sadece, reklamı meydana getirilen pozisyonların genel açıklamalar taşıması alışılmadık bir durum değildir.

Bunu akılda tutarak, röportaj yaptığınız görevi araştırmak ve ayrıntıları bilmek önemlidir. Şirkette birini (yada birini tanıyan birini) tanıyorsanız, onlara ulaşın ve pozisyonun günlük görevleri hakkında bazı bilgiler toplayın.

3. Özgeçmişinizi Tarayın – Yine

İşverenleriniz yada görüşmecileriniz aslına bakarsan özgeçmişinize sahipler. Öteki şeylerin yanı sıra boşluklar ve tutarsızlıklar arayarak, onu taradılar.

Röportaj için görünmeden ilkin özgeçmişinizi yeniden gözden geçirin. Tutarsızlıklar var ise, düzeltmenin zamanı değildir. Şu anda, bir görüşmecinin onları seçmesi ihtimaline karşı, odak noktanız bu tarz şeyleri iyi mi açıklayacağınızı bulmak olmalıdır.

Özgeçmişinizdeki mühim ayrıntıları, ona atıfta bulunmadan da hatırlamanız gerekir. Aklınızın ucunda, derecelerinizi ne süre kazandığınızı yada önceki işlere başladığınızı söyleyebilmelisiniz.

4. Mevzu Yalnız Gerçek Görüşme Hakkında Değil

Görüşülen kişilerin yapmış olduğu yaygın bir hata, yalnızca gerçek görüşmenin mühim bulunduğunu düşünmektir.

Gerçekte, potansiyel işvereninizle yaptığınız her etkileşim önemlidir.

Mesela, sizi röportaj için çağrı eden e-postayı yanıtlamadıysanız yada “orada olacak” benzer biçimde hafifçe bir mesajla cevap vermediyseniz, muhtemelen kendinizi ayağınızdan vurmuşsunuzdur. Görüşme günü rahatsız olmadan gelirseniz – kim bilir kulaklığınızı takmaya ve sıra size gelmeden birazcık müzik dinlemeye karar verirseniz – etkisi altına alan bir fotoğraf göndermeyeceksiniz.

Kısacası, görüşmeyi çağrı ettiğiniz günden işteki ilk gününüze kadar uzanan bir süreç benzer biçimde ele alın – ve işin tecrübe etme süresi var ise daha da uzun.

İşe Alınmanız için Röportaj İpuçları ve Püf Noktaları

Görüşmeler bir çok insanı tedirgin eder.

Gerginliğinizi aşmanın en iyi yolu, kendinizi yeterince hazırlamaktır. Bu röportaj ipuçları ve püf noktaları ile, kendinizi iş için ilgi çekici bir adaya dönüştürmek için artık daha iyi bir konumdasınız.

Güç yanınızda olsun ve blogumuzu daha çok kariyer ipucu ve içgörü keşfetmeyi ihmal etmeyin.