Başarı için Reçete: Süre Yönetimi Becerileri Iyi mi Geliştirilir

En azından İnsanların% 89’u zaman harcıyor her gün.

Her gün bir tek 24 saat ile kaybedecek vaktimiz yok. Aslen, oldukca fazla süre harcamak, teslim tarihlerinin kaçırılmasına niçin olabilir ve ustalaşmış ve kişisel yaşamınızı etkileyebilir.

Süre yönetimi becerilerini iyi mi geliştireceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Plan Oluşturun

Zamanımızın çoğunu planlama eksikliği sebebiyle boşa harcıyoruz.

Bundan kaçınmak için bir program yapıcı günlük görevlerinizi organize etmek için. Bu rahat araçla, görevlerinizin verimli ve yapılandırılmış olacağını bilerek rahat edebilirsiniz.

İşinize, kişisel yaşamınıza ve randevularınıza öncelik vermenize destek olacaktır. Neyin acil bulunduğunu bilir ve öteki yapılacakları bu görevler çevresinde şekillendirirsiniz.

Yedi gün içinde tamamlamanız ihtiyaç duyulan her şeyin bir listesini oluşturarak başlayın. Oradan, kaçıramayacağınız son tarihleri ​​ve mühim tarihleri ​​yazın.

Nihai hedefleri göz önünde bulundurarak, her bir görevi minik adımlara bölün. Mesela, gelecek Salı bir rapor teslim etmeniz gerekiyorsa, programınızı önceki hafta süresince araştırma, yazma ve düzenleme olarak bölümlere ayırabilirsiniz.

Bu şekilde, tüm görevi tek seferde çözmek zorunda kalmazsınız ve ertelemeyeceksiniz.

Sıhhatli Hedefler Belirleyin

Hedef belirlemek, motivasyonunuzu oluşturmanıza destek sunar. Ek olarak, bir işi bitirmek için makul bir süre ayırmanıza olanak tanır.

Göz ürkütücü olmak zorunda değil. Gününüz için minik hedefler belirleyerek başlayın. Mesela, 10 dakika erken kalkarak sabah kahvenizin tadını kapıdan dışarı fırlamadan yudumlama hedefi koyabilirsiniz.

İşle ilgili hedefler için, kendinizden büyük bir şey başarmayı beklemek yerine minik adımlar oluşturun. Bu, üstünde çalıştığınız şeyden yoksun kalmanızı önleyerek, kendinizi enerjik ve odaklanmış hissederken her bir parçanın üstesinden gelmenizi sağlar.

Her başarı göstermiş olduğunuzda kendinize minik bir ödül verin. Bu, ara verip dışarı çıkmak kadar rahat olabilir.

Kendimiz için minik, sıhhatli hedefler belirleme alışkanlığı edinerek, yapmak istediğimiz şeyi başarmak daha kolay hale gelir. Eski bir deyişin söylediği şeklinde, “dağa tırmanmak istiyorsanız, her seferinde bir adım atmalısınız”.

Stres Yönetimi

Süre kaybetmemizin bir başka sebebi de başarmamız ihtiyaç duyulan her şey mevzusunda stresli olmamızdır.

Stresin üstesinden gelmek için, aynı anda birkaç tane hayata geçirmeye çalışmak yerine, bir seferde bir göreve odaklanın. Araştırmalar gösteriyor ki İnsanların% 98’i çoklu görev yapmıyor kısaca, üstünde çalıştığımız hiçbir şeye odaklanıp tamamlayamayız.

Göz ürkütücü stres hissini önlemenin bir başka yolu da projelere bir adım önde başlamaktır. Bu, öngörülemeyen durumlarda size bir tampon sağlar. Evvel başlayarak, gününüzün sorumluluğunu üstlenebilir ve kendinizi daha kuvvetli hissedebilirsiniz.

Stresinizi yönetmek, zamanınızı daha iyi yönetmenize destek sunar. Netice olarak, görevleri daha süratli ve verimli bir halde tamamlayacağınız için yapılacaklar listenizde mühim olan şeylere odaklanmak için daha çok enerjiye haiz olacaksınız.

Süre Yönetimi Becerilerini Iyi mi Geliştirebilirsiniz?

Süre yönetimi becerilerinin iyi mi geliştirileceğine dair bu ipuçlarıyla, her günü en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

Bir plan oluşturun ve ona bağlı kalınca, sıhhatli hedefler belirleyin ve stresinizi yönetin, böylece bir süre ustası olabilirsiniz.

Hayatınızı iyileştirmenin daha çok yolu için blogumuzu okumaya devam edin.