Özgür Çalışan Olarak Organize Olmak İçin 5 Süper Etkili İpucu

Dışarıdan bakıldığında, özgür yaşamı yaşamak bir rüya benzer biçimde görünebilir.

Sabahları ne vakit çalışmaya başlayacağınızı size söyleyecek kimse yok, geç saatlere kadar çalışmanız icap ettiğini söyleyecek kimse yok ve gün süresince kimse size patronluk taslamıyor.

Sadece gerçekte, özgür çalışanlar çoğunlukla uzun bir zorluk listesiyle yüzleşmek Bu, dikkatli olmazlarsa onları hayal kırıklığına uğratabilir. En büyük zorluklardan biri, üretken kalırken organize kalmaya çalışmaktır.

Özgür meslek sahibi olarak yaşıyorsanız daha tertipli kalmanıza destek olacak 5 ipucu.

1. Her Günün Başlangıcında Bir Program Ayarlayın

Özgür çalışan olarak, 9-5’te çalışıyor olsaydın, yapacağın benzer biçimde sıkı bir programa bağlı kalmak zorunda değilsin. Planlama söz mevzusu olduğunda birazcık daha esnek olma kabiliyetine sahipsiniz.

Sadece bu, hiçbir program ayarlamanıza gerek olmadığı anlamına gelmez. Tertipli kalmak istiyorsanız, her günün başlangıcında kendinize hedefler oluşturma alışkanlığı edinin ve bunlara ulaşmak için bir program oluşturun.

Günün sonunda bir şeyi başardığınızı bildiğiniz vakit daha iyi hissedeceksiniz.

2. Tamamlamanız Ihtiyaç duyulan Görevler için Süre Sınırları Oluşturun

Özgür çalışıyorsanız, çoğu zaman birisinin size bir görevi ne vakit bitireceğinizi sormasını istemezsiniz. Kendi hızınızda çalışabilir ve istediğiniz vakit mola verebilirsiniz.

Sadece yaptığınız her vazife için gerçekçi bir vakit sınırı koymaya çalışın. İşinizle ayaklarınızı sürüklemenizi ve geride kalmanızı engeller.

3. Mühim Belgeleriniz İçin Dosyalama Sistemi Oluşturun

Özgür çalışırken elinizde birçok mühim belge olacak. Mesela, müşterilerinizin bir çok size görevler vermeden ilkin muhtemelen sizden sözleşme imzalamanızı isteyecektir.

Bir dosya dolabı satın alın ve önemli evrakların kopyalarını düzenli tutun içinde. Bu, sözleşmeleri, ödeme sözleşmelerini, ödeme koçanlarını ve sonrasında yeniden başvurmanız gerekebilecek her şeyi ihtiva eder.

4. Vergi Amaçlı Özgür Çalışmada Kazandığınız Paranın Bir Yüzdesini Bir Kenara Bırakın

Vergi zamanı yaklaştığında, özgür çalışanlar vergilerini kendi başlarına mahsup etmekle mesuldür.

Kazandığınız özgür çalışan parayla iyi mi vergi ödeyeceğinizi idrak etmek için 15 Nisan’a kadar beklemeyin. Kişisel durumunuza bağlı olarak kazancınızın yüzde 20 ila 30’unu vergiler için bir kenara koyun.

Bir serbest yönetim platformu özgür geliriniz benzer biçimde şeyleri takip etmenize destek olabilir.

5. Kişisel Zamanınızı Hayatınızda Kullanmanın Bir Yolu Bulun

Özgür çalışan olarak organize olmak oldukca önemlidir. Fakat hayatınızı yönetmesine izin vermeyin!

Daha net düşünecek ve daha iyi organize olacaksınız iyi bir iş / yaşam dengesine sahip olmak. Kendinize olabildiğince sık vakit ayırın ve başkalarıyla da sosyalleşin.

Başarı göstermiş Bir Özgür Çalışan Olma Şansınızı Çoğaltmak İçin Tertipli Kalınca

Özgür meslek sahibi olmak görünmüş olduğu kadar kolay değil. Hepimiz başarı göstermiş olmak için ihtiyaç duyulan disipline haiz değildir.

Özgür çalışan olarak uzun vadeli başarı elde ettiğinizden güvenli olmak istiyorsanız, burada listelenen ipuçlarını izleyerek organize kalınca. Başınızı dik tutacak ve özgür yaşamın önünüze çıkardığı her şeyle başa çıkabileceksiniz.

Özgür çalışan olarak organize olma mevzusunda daha çok ipucu için blogumuza göz atın.