Durumunuzu Yükseltin: İş Yerinde Iyi mi Beğenilirsiniz?

Neredeyse Çalışanların% 70’i etken olarak bağlantısı kesilir. Ve insanların% 58’i yabancılara kendi patronlarından daha çok güveniyor.

Değişimin devamlı olduğu bir dünyada, iyi liderler bulmak zor olsa gerek.

Liderliğin büyük bir kısmı başkalarıyla bağlantı kurma kabiliyetidir. İşini zekice yapabilirsin fakat kimse sana saygı duymazsa bu terfiyi alamazsın.

İşyerinde iyi mi sevileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. İşte adım atmak için bazı bölgeler.

1. Kuvvetli Yönlerinizi Geliştirin

Vizyoner misin Mükemmel organizasyon becerileriniz var mı?

Etrafınızdakilerin kuvvetli yönlerinizi bildiğinden güvenli olun ve iyi olduğunuz şeylerden daha fazlasını hayata geçirmeye devam edin. Başlangıçta potansiyel göstermeyebileceğiniz alanlarda büyümek mühim olsa da, kuvvetli bir ustalaşmış olarak bilinmek isteyeceksiniz.

2. Iyi mi Destek Olabileceğinizi Problem

Gün içinde fazladan zamanınız var ise, patronunuza yada meslektaşlarınıza onlara iyi mi destek olabileceğinizi problem. Bu, ekibin üretken bir üyesi olmaya emin olduğunuzu gösterecektir.

Iyi mi iyilik yapabileceğinizi problem ve yapılması ihtiyaç duyulan bir şey gördüğünüzde boşluğu doldurmaktan korkmayın.

3. Tavsiye İsteyin

Üstlerinizden tavsiye istemek onları gururlandıracak ve iyileştirme ve mükemmellik taahhüdünü gösterecektir. Sorularınız belirli alanlarda tam bir data eksikliğine ihanet etmemeli, sadece yeni fikirler istemekten korkmamalısınız. Becerilerinize iyi mi ince ayar yapabileceğinizi öğrenin.

4. Duygularınızı Denetim Altında Tutun

Kişisel ilişkilerde çıkış noktasını kabul eden duygular çoğu zaman işyeri için uygun değildir. Kendinizi küçümsemiş yada bunalmış hissediyorsanız, durumunuz hakkında dedikodu yapma yada yakınma etme dürtüsüne direnin.

İşinizin negatif yönlerinden bahsederseniz çevrenizdeki herkesi alt edeceksiniz. Bunun yerine, her problemde gümüş astarı bulmaya çalışın. İnsanların sizi kendilerine esin veren biri olarak görmelerini isteyeceksiniz.

Itimat ve ümit iletmek için oldukça gülümse.

Kendinizi hakikaten fena hissediyorsanız, bir iş arkadaşınızdan bir hikayeyle dikkatinizi dağıtmasını yada daha fena bir durumda birine yardım edebileceğiniz yere odaklanmasını isteyin.

5. Hakkaten Kulak verin

Kendiniz hakkında daha azca konuşun ve başkalarının hükümdarlığı almasına izin verin. Hikayelerini dinlerseniz ve samimi bir halde ilgilenirseniz insanoğlu size daha çok saygı duyacaktır.

Zararsız görünse de, devamlı minik konuşma başkalarının da size olan saygısını kaybetmesine niçin olabilir. Bunun yerine, insanların ilgi alanlarını, hobilerini ve endişelerini problem. Devamlı fikrinizi ifade etmek zorunda değilsiniz, sadece bakış açılarını takdir edebilirsiniz.

Fikrinizi verirseniz, iyi düşünülmüş ve saygılı olduğundan güvenli olun. Sizinle aynı fikirde olmayan birini rahatsız etmek, düşman edinmenin kolay bir yoludur.

6. Haksız Rekabet Etmeyin

Fazlaca var işyerlerinde rekabet. Bununla beraber, birini sabote etmek yada çalışanlarınızdan birinin işi için kredi almak istemezsiniz.

Bunlar ilerlemenin kolay yolları benzer biçimde görünse de, size saygı kazandırmayacaklar. İyi bir örnek olun ve hilelerden kaçınarak oyun alanını düz tutun.

7. Tertipli Kalınca

Her gün yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey öncelikleri belirlemektir. Ilkin programınızdaki en mühim şeylerin yapıldığından güvenli olun.

Yapılması ihtiyaç duyulan sadece acil olmayan şeylerin bir “yapılacaklar” sıralaması tutun. Boş zamanınız olduğunda, bu tarz şeyleri ehemmiyet sırasına nazaran ele alın.

Mühim tarihlerin bir takvimini tutun. Vakaları yada son tarihleri ​​ulaşmadan önce hatırlayacağınızı varsaymayın.

Düzeninizi korumak için gelişmiş teknolojiye ihtiyacınız yok. Kimi zaman telefon takviminiz oldukça iyi çalışacaktır.

8. Profesyonellikle Liderlik Edin

Harika ilişkiler kurmak bilhassa liderlik rollerinde olanlar için önemlidir. Çalışanlarınızın size saygı duymasını istiyorsanız, onlara kıymet verdiğinizi göstererek başlayın.

Sorumluluğu devretmekten korkmayın. Açık yönergeler verin ve peşinden personelinizin işlerini yapmasına izin verin. Birisi rolünü canlandıran yeniyse, doğru yapmış olduğu şeye odaklanın ve iyileştirme için önerilerde bulunun.

Geri bildirim verirken, bir evladı azarlıyormuşsunuz benzer biçimde kınamamaya dikkat edin. Bunun yerine, birisinin iyi mi hissettiğiyle ilgilenin.

Sıcak bir diyalog başlattıktan sonrasında, çalışanınızı işe çekin ve endişenizi dürüstçe tartışın. Pozitif yönde yüz ifadeleriyle tonunuzu sakin ve hafifçe tutun. Kızgınsanız, çalışanınız gerçeği duyamayacaktır.

9. Dikkatinizin dağılmasını önleyin

Dijital çağda, günlük sorunlardan alımlı bir toplumsal medya hayatına kaçmak kolaydır. İşten derhal sonrasında çevrimiçi drama girdabınıza dalabileceğiniz bir vakit belirleyin. Bununla beraber, işteyken, herhangi bir web sitesinin dikkatini dağıtmaktan kaçınmak için büyük puanlar alacaksınız.

Ustalaşmış yada kişisel e-postalarınızı gün içinde sık sık denetim ediyor olabilirsiniz. Bir tek her saatte bir denetim ederek kendinizi sınırlandırmaya çalışın. Bu aslen sizi daha azca endişeli ve stresli hale getirecektir.

Fazlaca fazla dedikodu icra eden iş arkadaşlarından kaçının. Kibar olun ve onları gördüğünüz için mutlu olun, sadece pişman olduğunuz bir şey söylemenize niçin olabilecek konuşmalara kapılmamaya dikkat edin. Ustalaşmış dürüstlüğünüzün popülerliğinizden daha mühim bulunduğunu ihmal etmeyin.

Iyi mi Beğenilen

Bir işyeri ortamında iyi mi beğenileceğinizden güvenli olamayabilirsiniz. Isı, şefkat ve saygı size oldukça fazla itimat kazandıracak. İşinizi iyi yapmak ve gereksiz dramlardan kaçınmak, başarıya ulaşmış bir kariyere doğru ilerlemenizi elde edecektir.

Daha mükemmel iş yeri stratejileri için bugün bizimle kaydolun.